Osoby wysoko wrażliwe - dlaczego są wyjątkowe? Poznaj 6 cech osób WWO

· Przeczytasz w 3 min
Osoby wysoko wrażliwe - dlaczego są wyjątkowe? Poznaj 6 cech osób WWO
Photo by Jamie Brown / Unsplash

Wysoka wrażliwość często kojarzona jest z nadwrażliwością i wycofaniem. Jednak to nie powód, aby czuć się odosobnionym czy odmiennym. Osoby wysoko wrażliwe czują i widzą bardziej intensywnie, odbierają tez więcej bodźców i informacji – są na swój sposób wyjątkowe. Co je wyróżnia? Poznaj 6 cech osób wysoko wrażliwych.

  1. Nie ukrywają swoich emocji i potrafią zrozumieć emocje innych

Osoby wysoko wrażliwe cechuje wysoka emocjonalność, której nie są w stanie ukrywać. Łatwo się wzruszają, okazują emocje, które przeżywają i potrafią je też dobrze rozumieć.

Ich wysoka empatia i umiejętność słuchania sprawia, że mogą tworzyć silne relacje z tymi, których dopuściły blisko siebie. W relacji z przyjaciółmi osoby WWO dążą do coraz lepszego zrozumienia ich emocji i silnego, niemal nierozerwalnego połączenia.

Ich cechą jest również to, że łatwo absorbują emocje innych ludzi. Może się zdarzyć, że gdy biernie uczestniczą w kłótni, zaczną czuć się przygnębione, mimo że sprzeczka ich nie dotyczy.

  1. Potrzebują czasu, aby dopuścić do siebie drugą osobę

Często czują się niezręcznie wobec płci przeciwnej. Mogą cierpieć na syndrom nazywany „nieśmiałością miłosną” – wówczas przewidują, że zostaną odrzucone przez osobę, która im się podoba, ze względu na ich wrażliwość. Z tego powodu nie podejmują prób nawiązania kontaktu z płcią przeciwną, mimo tego, że tego pragną.

W relacjach damsko-męskich bywają nadmiernie ostrożne i mają skłonność do odrzucania propozycji czy rezygnowania z rozmaitych okazji z powodu nasilonego lęku. W związku obawiają się bliskości. Boją się otworzyć na drugą osobę, a tym samym narazić na stratę, zdradę, porzucenie, wykorzystanie.

Jednocześnie partnerzy WWO zakochują się silniej niż osoby o przeciętnej wrażliwości. Szybkie numerki, przygodny seks bez zobowiązań nie wchodzą w ich przypadku w grę.

  1. Są wrażliwe na otaczający je świat, cierpienie ludzi i zwierząt

Osoby, które cechuje wysoka wrażliwość, są wyczulone na detale i drobne zmiany, które innym mogą umykać. Zauważają zmiany mimiki czy brzmienie głosu osoby, z którą są w relacji. Są wrażliwe na krzywdę i cierpienie zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Bardziej też doceniają sztukę i piękno przyrody. Potrawy, zapachy, piękne widoki lub poruszające melodie mają na nie głęboki wpływ. W zachwyt może je wprawić szum morza, obraz w muzeum czy krajobraz.

Informacje o aktach przemocy i okrucieństwa wywołują w nich wewnętrzny niepokój. Z tego powodu osoby WWO raczej starają się unikać filmów zawierających krwawe sceny. Słysząc o atakach terrorystycznych, morderstwach lub przestępstwach, prawdopodobnie będą czuć się bezradne i przygnębione przez resztę dnia.

  1. Są krytyczne wobec siebie

Osoby WWW są krytyczne wobec siebie, przez co często karzą się za niepowodzenia i biorą na siebie wpadki, pomyłki i niedogadania nawet, jeśli nie miały one na nie żadnego wpływu. Są też podatne na negatywne przemyślenia, mogą niemal obsesyjnie odgrywać w głowie te same wydarzenia.

Są skłonne do porównywania się do innych – finansowo, zawodowo i w wielu różnych aspektach. Ze względu na to, że boją się odrzucenia, mogą podejmować nieracjonalne decyzje – np. zgodzić się na gorsze warunki pracy w obawie przez zwolnieniem.

Bycie„odmiennym” często oznacza dla nich uczucie zepchnięcia na dalszy tor, wykluczenia czy ignorowania.

  1. Lubią przebywać same ze sobą

Osoby wysoko wrażliwe lubią sport i pracę wykonywaną w pojedynkę, która nie wymaga kontaktu z innymi ludźmi, w szczególności konfrontacji. Cechuje je fakt, że mają swoje miejsca tzw. wycofania. Po dniu spędzonym na zakupach lub na przyjęciu prawdopodobnie będą musiały się wycofać i być same w swoim wygodnym otoczeniu, aby odpocząć i uspokoić zmysły.

Odczuwają przyjemność z przebywania z samym sobą. Wiedzą, co je kręci, co dodaje im energii i jeśli znajdą się w środowisku, które będzie im dawało takie możliwości – skorzystają z nich. Nie oznacza to jednak, że nie mają przyjaciół i nie lubią przebywać w większym towarzystwie. Relacje ze znajomymi w ich przypadku mogą mieć jednak inny charakter – osoby wysoko wrażliwe raczej nie będą dzwoniły codziennie do przyjaciółki, dbając o własną przestrzeń.

  1. Męczy je tłum i głośne miejsca

Osoba wysoko wrażliwa szybciej męczy się w jasnych, głośnych miejscach. W pracy będzie wolała zajmować stanowisko znajdujące się w cichym, spokojnym miejscu, a nie np. – obok stołówki, gdzie obecne będą ciągle jakieś zapachy.

Wyczerpuje ją ekspozycja na dużą ilość osób. Czuje dyskomfort w tłumie, ruchliwym miejscu, takim jak klub nocny, biura typu open space czy koncerty. Nadmiar bodźców odbierają jej całą energię życiową, męczy a nawet wywołuje objawy fizyczne (np. migrenowe bóle głowy czy światłowstręt).

WWO mają wrażliwą i kreatywną duszę. Nie mogą rozwiązywać problemów czy tworzyć w narzuconym przez kogoś tempie, dlatego nie sprawdzają się na stanowiskach zawodowych, gdzie ważna jest praca pod presją czasu. Czują się też zestresowane, kiedy ktoś ocenia ich działania.