Wysoka wrażliwość często kojarzona jest z nadwrażliwością i wycofaniem. Jednak to nie powód, aby czuć się odosobnionym czy odmiennym. Osoby wysoko wrażliwe czują i widzą bardziej intensywnie, odbierają tez więcej bodźców i informacji – są na swój sposób wyjątkowe. Co je wyróżnia? Poznaj 6 cech osób wysoko wrażliwych.
- Nie ukrywają swoich emocji i potrafią zrozumieć emocje innych
Osoby wysoko wrażliwe cechuje wysoka emocjonalność, której nie są w stanie ukrywać. Łatwo się wzruszają, okazują emocje, które przeżywają i potrafią je też dobrze rozumieć.
Ich wysoka empatia i umiejętność słuchania sprawia, że mogą tworzyć silne relacje z tymi, których dopuściły blisko siebie. W relacji z przyjaciółmi osoby WWO dążą do coraz lepszego zrozumienia ich emocji i silnego, niemal nierozerwalnego połączenia.
Ich cechą jest również to, że łatwo absorbują emocje innych ludzi. Może się zdarzyć, że gdy biernie uczestniczą w kłótni, zaczną czuć się przygnębione, mimo że sprzeczka ich nie dotyczy.
- Potrzebują czasu, aby dopuścić do siebie drugą osobę
Często czują się niezręcznie wobec płci przeciwnej. Mogą cierpieć na syndrom nazywany „nieśmiałością miłosną” – wówczas przewidują, że zostaną odrzucone przez osobę, która im się podoba, ze względu na ich wrażliwość. Z tego powodu nie podejmują prób nawiązania kontaktu z płcią przeciwną, mimo tego, że tego pragną.
W relacjach damsko-męskich bywają nadmiernie ostrożne i mają skłonność do odrzucania propozycji czy rezygnowania z rozmaitych okazji z powodu nasilonego lęku. W związku obawiają się bliskości. Boją się otworzyć na drugą osobę, a tym samym narazić na stratę, zdradę, porzucenie, wykorzystanie.
Jednocześnie partnerzy WWO zakochują się silniej niż osoby o przeciętnej wrażliwości. Szybkie numerki, przygodny seks bez zobowiązań nie wchodzą w ich przypadku w grę.
- Są wrażliwe na otaczający je świat, cierpienie ludzi i zwierząt
Osoby, które cechuje wysoka wrażliwość, są wyczulone na detale i drobne zmiany, które innym mogą umykać. Zauważają zmiany mimiki czy brzmienie głosu osoby, z którą są w relacji. Są wrażliwe na krzywdę i cierpienie zarówno ludzi, jak i zwierząt.
Bardziej też doceniają sztukę i piękno przyrody. Potrawy, zapachy, piękne widoki lub poruszające melodie mają na nie głęboki wpływ. W zachwyt może je wprawić szum morza, obraz w muzeum czy krajobraz.
Informacje o aktach przemocy i okrucieństwa wywołują w nich wewnętrzny niepokój. Z tego powodu osoby WWO raczej starają się unikać filmów zawierających krwawe sceny. Słysząc o atakach terrorystycznych, morderstwach lub przestępstwach, prawdopodobnie będą czuć się bezradne i przygnębione przez resztę dnia.
- Są krytyczne wobec siebie
Osoby WWW są krytyczne wobec siebie, przez co często karzą się za niepowodzenia i biorą na siebie wpadki, pomyłki i niedogadania nawet, jeśli nie miały one na nie żadnego wpływu. Są też podatne na negatywne przemyślenia, mogą niemal obsesyjnie odgrywać w głowie te same wydarzenia.
Są skłonne do porównywania się do innych – finansowo, zawodowo i w wielu różnych aspektach. Ze względu na to, że boją się odrzucenia, mogą podejmować nieracjonalne decyzje – np. zgodzić się na gorsze warunki pracy w obawie przez zwolnieniem.
Bycie„odmiennym” często oznacza dla nich uczucie zepchnięcia na dalszy tor, wykluczenia czy ignorowania.
- Lubią przebywać same ze sobą
Osoby wysoko wrażliwe lubią sport i pracę wykonywaną w pojedynkę, która nie wymaga kontaktu z innymi ludźmi, w szczególności konfrontacji. Cechuje je fakt, że mają swoje miejsca tzw. wycofania. Po dniu spędzonym na zakupach lub na przyjęciu prawdopodobnie będą musiały się wycofać i być same w swoim wygodnym otoczeniu, aby odpocząć i uspokoić zmysły.
Odczuwają przyjemność z przebywania z samym sobą. Wiedzą, co je kręci, co dodaje im energii i jeśli znajdą się w środowisku, które będzie im dawało takie możliwości – skorzystają z nich. Nie oznacza to jednak, że nie mają przyjaciół i nie lubią przebywać w większym towarzystwie. Relacje ze znajomymi w ich przypadku mogą mieć jednak inny charakter – osoby wysoko wrażliwe raczej nie będą dzwoniły codziennie do przyjaciółki, dbając o własną przestrzeń.
- Męczy je tłum i głośne miejsca
Osoba wysoko wrażliwa szybciej męczy się w jasnych, głośnych miejscach. W pracy będzie wolała zajmować stanowisko znajdujące się w cichym, spokojnym miejscu, a nie np. – obok stołówki, gdzie obecne będą ciągle jakieś zapachy.
Wyczerpuje ją ekspozycja na dużą ilość osób. Czuje dyskomfort w tłumie, ruchliwym miejscu, takim jak klub nocny, biura typu open space czy koncerty. Nadmiar bodźców odbierają jej całą energię życiową, męczy a nawet wywołuje objawy fizyczne (np. migrenowe bóle głowy czy światłowstręt).
WWO mają wrażliwą i kreatywną duszę. Nie mogą rozwiązywać problemów czy tworzyć w narzuconym przez kogoś tempie, dlatego nie sprawdzają się na stanowiskach zawodowych, gdzie ważna jest praca pod presją czasu. Czują się też zestresowane, kiedy ktoś ocenia ich działania.