Która forma lęku objawia się w Twoim życiu ? Dwa źródła lęku + ćwiczenia

· Przeczytasz w 3 min
Która forma lęku objawia się w Twoim życiu ? Dwa źródła lęku + ćwiczenia
Photo by Sasha Freemind / Unsplash

Aby skutecznie poradzić sobie z lękiem, potrzebujemy zrozumieć jego formy, a także w jakich częściach mózgu powstaje.

Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ kiedy poznasz, jakie części mózgu biorą udział w powstawaniu Twojego lęku, możesz skuteczniej dobrać ćwiczenia, które pozwolą Ci się go pozbyć.

W naszym mózgu są dwa źródła lęku – jedno powoduje, że lęk przybiera formę myśli, a drugie, że lęk przybiera formę fizyczną. 

Aby lepiej to zobrazować, przejdźmy do przykładów.

Myśli mi się, że…

Wychodzisz z domu, ale zacząłeś się zastanawiać czy wyłączyłeś kuchenkę gazową. Zaczynasz więc przypominać sobie co robiłeś po kolei, aby upewnić się, że na pewno to zrobiłeś. W końcu dochodzisz do wniosku “Pewnie tak”, ale jednak nadal nie daje Ci spokoju  myśl “a co, jeśli nie?”.

Pamiętam też jak, nie raz wychodząc z domu nagle przypominałem sobie, że zostawiłem włączony bojler elektryczny, który już miał swoje lata. Pojawiała się wtedy myśl “a co, jeśli grzałka tym razem się nie zatrzyma?”. Lęk zaczyna narastać, kiedy wyobrażałem sobie, jak ciśnienie może rozerwać bojler i spowodować spore szkody.

Sam również mógłbyś zapewne opowiedzieć wiele takich historii prawda?

Innymi przykładami z jakimi na co dzień wielu ludzi się mierzy: “a co, jeśli nie zdam egzaminu?”, “a co, jeśli nie dostanę się do tej pracy?”, “a co, jeśli nie zapłacę rachunku na czas?”.

Ta forma lęku wynika z naszych myśli i powstaje w korze mózgu.

Osoby, które mierzą się z lękiem wynikającym z procesów myślenia, mają do czynienia w przypadku tej części mózgu z zamartwianiem się i ruminacją(obsesyjnymi myślami, czarnymi scenariuszami).

Drugie źródło lęku to lęk w postaci fizycznej.

Kiedy lęk staje się fizyczny..

Jedziesz sobie samochodem i nagle widzisz jak auto jadące w drugą stronę wjeżdża właśnie na Twój pas i jedzie prosto na Ciebie. Serce zaczyna bić jak szalone, czujesz uderzenia gorąca, zaczynasz się pocić i reagujesz, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kiedy sytuacja mija, dopiero zaczynasz zastanawiać się nad tym co się właśnie stało.

Ta forma lęku wynika z reakcji na otoczenie. Część mózgu odpowiedzialna za tą reakcję to ciało migdałowate.

Jak widać w powyższym przykładzie ciało migdałowate jest szybsze niż myślenie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zareagować szybko na zagrożenie. Co jest oczywiście dobre!

Jednak..

Lęk potrafi wkraść się w życie również w innych sytuacjach. Na przykład kiedy chcemy zdać egzamin, dobrze wypaść na rozmowie o pracę lub kiedy chcemy zrealizować jakąś swoją pasję, ale niestety nieustanne zamartwianie się lub nadmierna aktywność ciała migdałowatego, które prowadzi do nieprzyjemnych objawów i pustki w głowie skutecznie prowadzi do tego, że unikamy tych rzeczy lub trudno się do nich zabrać i wypaść dobrze.

Na szczęście mając wiedzę o tym jaka część mózgu odpowiada za jaką reakcję, możemy dobrać skuteczne ćwiczenia.

W tym artykule, jak również w kategorii dotyczącej ćwiczeń możesz znaleźć ćwiczenia dla obu części mózgu odpowiedzialnych za lęk. Lista ta oczywiście będzie się powiększać.

Ćwiczenia

Ćwiczenia na zmniejszenie fizycznego lęku spowodowanego przez nadmierne pobudzenie ciała migdałowatego znajdziesz tutaj: 3 sposoby na radzenie sobie z lękiem, stresem i atakami paniki

Jednym z najlepszych sposobów na lęk fizyczny jest oddech, więcej o nim jak również kilka technik znajdziesz tutaj: Moc oddechu – dlaczego i jak warto dbać o jakość oddychania

Kolejną kwestią jaka zwiększa ilość lęku i nadmiernie pobudza ciało migdałowate jest negatywne uprzedzenie mózgu z którym poradzisz sobie poprzez bardzo przyjemne i szybkie ćwiczenie: Negatywne uprzedzenie mózgu + ćwiczenie jak sobie z nim radzić