Dostrzeż w sobie dobro

Dość łatwo jest dostrzec dobro w innych, jednak czy potrafisz dostrzec dobro w sobie? Nie raz kiedy przekazywałem ćwiczenia dotyczące budowy i uświadamiania własnej wartości natrafiłem na opór, ponieważ osoby te miały w sobie przekonanie, że nie powinny siebie chwalić bo to egoistyczne.

Oczywiście nic bardziej mylnego, znajomość swoich mocnych i słabych stron jest kluczowa dla budowy zdrowej pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Możesz teraz pomyśleć na przykład o przyjacielu – co w nim lubisz? Weź pod uwagę takie cechy, jak poczucie humoru, sprawiedliwość, szczerość, inteligencja, dusza, cierpliwość, pasja, uczynność, ciekawość, determinacja, talent, odwaga czy dobre serce.

Myśląc o tym, że masz takiego człowieka w swoim życiu zapewne czujesz się lepiej prawda? Czujesz jak wypełnia Cię pokrzepienie, nadzieja i spokój. Dostrzeganie w kimś dobra jest wspaniałą rzeczą.

A teraz uświadom sobie, że dotyczy to również Ciebie!

Widząc w sobie takie cechy, czułbyś się silniejszy i pewniejszy siebie.

Każdy z nas ma wiele cech, niektóre bardziej pozytywne, inne bardziej neutralne, a zdarzają się i takie nad którymi warto by było popracować. 

Niestety jak pisałem w artykule o negatywnym uprzedzeniu mózgu, w wyniku ewolucji wykształciło się w nas negatywne nastawienie, które powoduje, że mamy tendencję do zawieszania się na tym, co jest w nas złe czy niedoskonałe, zamiast dobre.

Możesz przypomnieć sobie chociażby chwile, kiedy ktoś powiedział Ci komplement, ale zawarł w tym jakąś negatywną opinię lub dzień w którym ogólnie było dobrze, ale w tej jednej sytuacji ktoś Cię zawstydził. Jak myślisz o czym będziesz myślał pod koniec dnia?

O tej negatywnej rzeczy, prawda?

Zmiana skupienia

Na szczęście badania nad mózgiem pokazały, że mózg buduje nowe struktury głównie w oparciu o to, na czym skupia się uwagę. 

Więcej o tym również znajdziesz tutaj:

Skupiając się głównie na tym co negatywne, trudno mieć wiarę w siebie. Być może zauważyłeś już, że skupiając się na słabszych cechach swojego charakteru czujesz jak rośnie w Tobie postawa bierności, poczucie bycia niedoskonałym czy gorszym od innych.

Sam również kiedyś miałem z tym problem i musiałem nauczyć się dostrzegać tą lepszą stronę.

Świadomie kierując uwagę na to co w Tobie dobre i mocne poczujesz się lepiej wewnętrznie, zmniejszysz ogólny poziom lęku i będziesz z większą pewnością realizować swoje marzenia, ponieważ będziesz czuć, że możesz osiągnąć sukces.

Jak znaleźć w sobie dobro

Na początek wybierz jedną prostą dobrą rzecz, jaka cię charakteryzuje. Może jesteś przyjazny, otwarty, sumienny, twórczy, ciepły, spostrzegawczy czy niezawodny. Miej świadomość doświadczenia tej pozytywnej cechy. Skup się na tym jakie uczucia ona wywołuje w ciele, jakie emocjonalne nastroje, odczucia i jak ten punkt widzenia wpływa na Twoje życie. 

Poświęć chwilę na zarejestrowanie tej cechy w Twoim życiu, tak aby być pewnym że występuje. Pozwól sobie na zyskanie tej pewności.

Następnie szukaj oznak w ciągu jednego dnia lub tygodnia i daj sobie to poczuć.

Jak wspomniałem, niektórzy mają trudność na początku z uznaniem swoich dobrych cech, więc równie ważne jest zwrócenie uwagi na myśli, kiedy próbujesz dopuścić do siebie świadomość tych cech. Być może pojawiają się myśli takie jak “Ale przecież nie jestem taki przez cały czas” lub “Ale przecież mam też złe cechy”. Chodzi tutaj oczywiście o przyjęcie całego siebie, w tym ćwiczeniu nie udajesz, że jest lepiej niż jest.

Jednak na potrzeby tego ćwiczenia stajesz po prostu po twojej stronie. 

Powtórz ten proces dla każdej innej posiadanej siły bądź zalety.

Możesz również wzmocnić działanie ćwiczenia, poprzez zmianę perspektywy. Zawsze fajnie jest się nią pobawić, potrafi ona dać również wiele korzyści.

Zapewne każdy z nas w życiu słyszał chociaż jeden komplement od kogoś.

Zmień więc perspektywę i wyobraź sobie na przykład przyjaciela i popatrz na siebie jego oczyma. Co ta osoba w tobie lubi? Co w tobie docenia, szanuje, podziwia lub co jej się w tobie podoba? Pomyśl, jak opisałby ciebie twój przyjaciel innej osobie, gdyby opowiadał o tobie komuś obcemu. 

Pozwól sobie na odczuwanie tego. Teraz i już zawsze. Kiedy pojawi się w Tobie cichy głos zadowolenia, kiedy zauważysz jakąś dobrą cechę w sobie, doświadcz jej. Pozwól temu głosowi wypełnić całego ciebie. 

Z czasem zaczniesz zauważać, że kiedy będziesz chciał podjąć jakieś działanie, zamiast krytyki i zamrożenia będziesz miał więcej myśli, które Cię wspierają.