Kiedyś pracowałem z pewną kobietą nad emocjami i zauważyłem, że mocno tłumiła gniew. Spytałem ją więc czemu boi się go uwolnić. Okazało się, że w jej przekonaniu gniewają się tylko źli ludzie. Tak została wychowana. Obserwując świat zauważyłem, że wielu ludzi ma podobne przekonanie o emocjach, ja również przez wiele lat niektóre tłumiłem z podobnych powodów.

Jednak emocje nie mogą być złe ani dobre. Są one po prostu informacjami zwrotnymi, które mogą nam pomóc poznać lepiej siebie.

Dajmy na to gniew, co może nam powiedzieć?

Tutaj świetnym przykładem, jest dalsza część historii. Jej gniew dotyczył pewnego mężczyzny, który jej nie szanował i był to typ faceta, który „przeskakuje z kwiatka na kwiatek”. Przychodził kiedy chciał i odchodził kiedy chciał. Ona z czasem zaczęła stawiać opór, a on błagał ją o możliwość powrotu. Napięcie wewnętrzne narastało i tak też rozmawiając z nią powiedziałem, żeby uwolniła swój gniew i dopuściła go do siebie.

Z parę godzin później zadzwoniła do mnie zapłakana i pytała co się z nią dzieje. Cała się trzęsie i czuje totalny chaos. Okazało się, że kiedy dopuściła swój gniew, napisała mu co myśli o jego zachowaniu i zrozumiała, że nie chce tak dalej żyć. Gniew stał się paliwem do zerwania toksycznej relacji. Jej poczucie własnej wartości też zaczęło wzrastać, ponieważ zajrzała w siebie i zrozumiała, że nie chce aby ktoś znowu ją tak traktował. Ustaliła nowe granice i zrozumiała, że też jest ważna.

Jak widzisz, kiedy emocje płyną swobodnie, mogą stać się świetnymi towarzyszami, dającymi nam możliwość poznania lepiej nas samych. Najważniejsze to nauczyć się ich słuchać.

Kiedy doświadczasz emocji, nie uciekaj od nich. Skoncentruj się na nich, ale nie oceniaj, ani nie krytykuj tego co się pojawia. Oddychaj i obserwuj, dzięki temu zwiększyć dystans i zobaczysz wszystko z szerszej perspektywy.

„Złość jest jak benzyna. Jeśli rozlejesz ją wokół i ktoś zapali zapałkę, tworzy się piekło. Lecz jeśli umieścisz złość w silniku, będzie cię napędzać”

Scillia Elworthy

©2017 Żyj świadomie

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account