The next-generation blog, news, and magazine theme for you to start sharing your stories today!

The Blogzine

Save on Premium Membership

Get the insights report trusted by experts around the globe. Become a Member Today!

View pricing plans

New York, USA (HQ)

750 Sing Sing Rd, Horseheads, NY, 14845

Call: 469-537-2410 (Toll-free)

hello@blogzine.com
Lęk

Zmniejszanie lęku z perpsektywy kory mózgu

Zmniejszanie lęku z perpsektywy kory mózgu

Moim głównym wspomnieniem dotyczącym ataków paniki jest uczucie kompletnej bezradności - poczucia, że to z czym się mierze jest nie do pokonania.

W takiej sytuacji może nam pomóc kora mózgu, która na szczęście u ludzi jest szczególnie mocno rozwinięta. To ona odpowiada za zdolności myślenia i rozwiązywania problemów. Potrafi mieć na uwadze jednocześnie informacje dotyczące bieżącej sytuacji, jak i minionych doświadczeń, co pozwala podejmować przemyślane decyzje co do najlepszego sposobu działania.

Kiedy zetkniesz się z czynnikiem stresującym, na przykład idąc wieczorem ciemną alejką i zauważysz cień w kształcie człowieka, lub przynajmniej go przypominający, Twoje narządy zmysłów wysyłają informację do ciała migdałowatego i do kory przedczołowej. Jednak droga do ciała migdałowatego jest krótsza, co pozwala na natychmiastowe działanie(walka, ucieczka). Kora przedczołowa z kolei reaguje na stres wolniej, ponieważ potrzebuje przetworzyć znacznie więcej informacji.

Dlatego pierwsze co czujemy w takiej sytuacji, to zwiększenie napięcia mięśni, ciśnienia etc.

Jednak kiedy kora mózgu przetworzy już informacje, może uspokoić ciało migdałowate, na przykład uznając, że to jedynie cień wynikający z wiszących ubrań lub z krzaka, który kształtem i wielkością przypomina człowieka.

Zdarza się też, że ciało migdałowate jest pobudzone na co dzień zbyt mocno, przeżywamy wtedy chroniczny stres, na przykład w wyniku zbliżającego się egzaminu, wtedy możesz przy pomocy kory przedczołowej uspokoić ciało migdałowate, tłumacząc mu, że posiadasz dostatecznie dużo informacji i wiedzy, która pozwoli Ci go zdać lub uświadamiając sobie, że masz jeszcze kilka dni na nauczenie się do niego.

A może też przeżywasz chroniczny stres z innego powodu, na przykład czujesz niepewność i niepokój, ponieważ masz problemy finansowe, a właśnie masz problemy w pracy. Wtedy może uspokoić ciało migdałowate poprzez uświadomienie sobie, że masz wokół wspaniałych ludzi, którzy w razie czego Ci pomogą lub, że już wcześniej mierzyłeś się z taką lub podobną sytuacją i ostatecznie udało Ci się z niej wyjść.

Niestety bywa tak, że stres trwa zbyt długo, prowadząc do uszkodzeń w mózgu i do nadmiernej aktywności ciała migdałowatego, przez co kora przedczołowa nie daje rady zmniejszyć uczucia paniki, lęku czy stresu.

Przyczyny nadmiernego stresu:

  • nadaktywne ciało migdałowate(w wyniku na przykład chronicznego stresu)
  • problemy z komunikacją pomiędzy korą przedczołową a ciałem migdałowatym
  • kora nie ma dostępu do odpowiednich informacji, które mogłyby pomóc wyciszyć reakcje stresowe (na przykład brak doświadczeń, związanych z daną sytuacją)
  • dorastanie w środowisku w którym panował chaos, lub z problemami na które nic nie mogłeś poradzić, takie jak uzależnienie, zaniedbywanie, przemoc w rodzinie, ubóstwo etc.
  • liczne doświadczanie rozczarowań i porażek, co doprowadziło do wyrobienia w sobie automatycznych reakcji w postaci negatywnych oczekiwań i poczucia, że świat nie jest bezpiecznym miejscem, dającym wsparcie. W wyniku tego mógł się pojawić również brak wiary w to, że w razie czego ktokolwiek Ci pomoże i straciłeś pewność siebie, która mogłaby Ci pomóc się z tym uporać

Nadzieja na lepsze jutro - czyli neuroplastyczność

Dobra wiadomość jest taka, że nasz mózg potrafi się regenerować i leczyć, za pomocą procesów składających się na tak zwaną neuroplastyczność. Dzięki odpowiednim działaniom, na przykład dzięki praktyce uważności, medytacji, wdzięczności etc. jesteś w stanie wytworzyć nowe ścieżki nerwowe, które w chwilach zwątpienia będą Cię wspierać i zmienią Twoje reakcje.

Nawet jeśli doświadczałeś kiepskiego dzieciństwa, licznych rozczarowań i porażek - jesteś w stanie to naprawić! Wiem bo sam to przechodziłem. Wiem doskonale, jak to jest czuć się bezradnym, doświadczać chronicznego stresu i częstych ataków paniki, ale też wiem już, że można to zmienić.


Udostępnij: