The next-generation blog, news, and magazine theme for you to start sharing your stories today!

The Blogzine

Save on Premium Membership

Get the insights report trusted by experts around the globe. Become a Member Today!

View pricing plans

New York, USA (HQ)

750 Sing Sing Rd, Horseheads, NY, 14845

Call: 469-537-2410 (Toll-free)

hello@blogzine.com
Psychologia

Elastyczność emocjonalna – dlaczego powinieneś zacząć ją rozwijać?

Elastyczność emocjonalna – dlaczego powinieneś zacząć ją rozwijać?

Niektórzy potrafią przetrwać najtrudniejsze sytuacje. Inni załamują się przy najmniejszych niepowodzeniach. Co ich różni? To umiejętność nazywana elastycznością emocjonalną, która pozwala przystosować się do różnych warunków, także tych niesprzyjających. Dowiedz się, czy ją posiadasz i w jaki sposób możesz ją rozwijać.

Czym jest elastyczność emocjonalna?

Z pewnością zauważyłeś, że podczas gdy niektóre osoby sztywno trzymają się swoich wyobrażeń o tym, jak powinno być, inni potrafią przyjąć założenia takimi, jakimi są. Ci pierwsi często pogrążają się w negatywnych emocjach, jednak niewiele robią, aby to zmienić. Drudzy reagują na nowe okoliczności i dają sobie szansę na poprawienie sytuacji.

Właśnie o to chodzi w elastyczności emocjonalnej. W rozumieniu potocznym elastyczność to umiejętność przystowania się do zmiennych warunków, gotowość do zmian, wykrzystywania okazji, szukania nowych sposobów radzenia sobie z problemami i niepowodzeniami a także umiejętność szybkiego powrotu do równowagi po wystąpieniu sytuacji stresowej.

O elastyczności emocjonalnej mówimy, gdy jesteśmy w stanie przeżywać dokładnie to, co dzieje się w naszym życiu. A w tym mogą się pojawić różne doświadczenia. Wątpliwości, kryzysy w relacjach, pytania, na które trudno odpowiedzieć. Osoba, która jest elastyczna emocjonalnie nie będzie udawać, że problemu nie ma. Zamiast tego stanie przed wyzwaniem i zastanowi się, jak może sobie z nim poradzić.

Elastyczność emocjonalna – co da ci ta umiejętność?

Dlaczego elastyczność emocjonalna jest tak ważna? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - dzięki niej będziesz potrafił akceptować każdą emocję, uczucie i myśl, które przejdą przez twój umysł. To pozwoli ci żyć w zgodzie z samym sobą, a tym samym pozytywnie wpłynie też na inne aspekty twojego życia.

Bycie elastycznym emocjonalnie sprawi, że będziesz czuć się bardziej bezpiecznie w kwestii psychicznej. Nie będziesz już dłużej własnym wrogiem, a staniesz się sojusznikiem. W końcu będziesz mieć możliwość realizowania tego, na czym w głębi duszy ci zależy.

Zdobędziesz pewność siebie, ponieważ będziesz mógł zaufać swojemu własnemu potencjałowi. Poczucie bezpieczeństwa psychicznego zaowocuje w twoich związkach i w pracy.

Jak poznać, czy jesteś elastyczny emocjonalnie?

Spójrz na punkty poniżej i zastanów się, czy ciebie dotyczą:

  • stajesz oko w oko z doświadczeniami i nie boisz się ich przeżywać,
  • potrafisz konfrontować się ze swoimi myślami dotyczącymi tego, co się wydarza, nawet jeśli są niewygodne,
  • pozwalasz sobie na przeżywanie różnych emocji – smutku, cierpienia, zazdrości,
  • jesteś ciekawy, skąd biorą się emocje, które odczuwasz, wobec kogo je żywisz i kiedy się one pojawiają,
  • dostrzegasz potrzebę zmiany swojego zachowania,
  • budujesz nowe nawyki, przyzwyczajenia, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje cele,
  • rozumiesz, że w twoim życiu mogą pojawić się różne etapy – zarówno te szczęśliwe, budujące i bestroskie, jak i związane z trudnymi emocjami czy wydarzeniami.

Jeśli powyższe stwierdzenia są ci bliskie, oznacza to, że potrafisz być elastyczny emocjonalnie.

Jeśli wprost przeciwnie – pamiętaj, że możesz pracować nad tą umiejętnością!

Jak możesz ćwiczyć swoją elastyczność emocjonalną?

Elastyczność emocjonalną możesz ćwiczyć w różny sposób.

Akceptacja

Pierwszym krokiem, aby nauczyć się elastyczności emocjonalnej jest akceptacja. Co to znaczy? Musisz być w stanie zaakceptować i potwierdzić każdą odczuwaną przez ciebie emocję. Nie możesz odkładać ich "na bok", ani ukrywać tego, co cię boli lub martwi. Rozpoznanie tego, co się z tobą dzieje, to pierwszy krok do właściwego zarządzania emocjami.

W jaki sposób możesz ćwiczyć akceptację? Przez kilka najbliższych dni, kiedy zauważysz, że coś wywoła w tobie nieprzyjemny stan, np. rozdrażni cię lub zasmuci - zauważysz to i odpuścisz. Aby było ci łatwiej, możesz wcześniej wypisać na kartce listę rzeczy i zachowań, które zazwyczaj wywołują w tobie te emocje. Kiedy jedna z tych sytuacji nadejdzie, postaraj się zauważyć pojawiające się emocje, nazwać to, co czujesz i zaakceptować to. Pamiętaj – emocje przychodzą i odchodzą.

Defuzja

Czasem zaczynamy reagować nie na to, co się wydarzy, ale jak zinterpretujemy daną sytuację. Fuzja rzeczywistości z naszym jej wyobrażeniem sprawia, że żyjemy bardziej tym, co znajduje się w naszej głowie. Defuzja to nabranie dystansu wobec własnego myślenia, dzięki któremu będziesz widzieć zdarzenia takimi, jakie są, a nie takimi, jakimi chcesz je postrzegać.

W jaki sposób możesz trenować defuzję? Wyobraź sobie, że możesz "mieć", "przytrzymać" i "kupić" własne myśli. Posiadanie myśli oznacza zdawanie sobie sprawy z pojawienia się w głowie jakiegoś wspomnienia, skojarzenia czy oceny. Przytrzymanie myśli to powstrzymanie się od dalszego podążania za nią. Z kolei kupienie myśli to nadmierne identyfikowanie się z nią i przyjęcie jej jako prawdę. Zrób eksperyment – postaraj się zorientować, kiedy masz, kiedy przytrzymujesz, a kiedy kupiłeś jakąś myś. Dobrym materiałem do tego ćwiczenia będą np. negatywne przekonania o sobie.

Lubisz wpisy z Żyj świadomie i chcesz być na bieżąco?

Dołącz do grupy na Facebooku i otrzymuj dzięki temu powiadomienie, kiedy pojawi się nowy wpis.

Zobacz grupę

avatar

Witaj, jestem twórcą projektu Żyj świadomie. Mam nadzieję, że treści, które znajdujesz na tym portalu pomagają zmienić podejście do życia i wprowadzić pozytywne nawyki.

Małymi krokami przez lęk

Małymi krokami przez lęk

Czym jest fuzja poznawcza?

Czym jest fuzja poznawcza?

Być wojownikiem

Być wojownikiem