The next-generation blog, news, and magazine theme for you to start sharing your stories today!

The Blogzine

Save on Premium Membership

Get the insights report trusted by experts around the globe. Become a Member Today!

View pricing plans

New York, USA (HQ)

750 Sing Sing Rd, Horseheads, NY, 14845

Call: 469-537-2410 (Toll-free)

hello@blogzine.com
Lęk

Dlaczego boimy się zmian? Jak przezwyciężyć ten strach?

Dlaczego boimy się zmian? Jak przezwyciężyć ten strach?

Zmiany są nieodłączną częścią naszego życia. To one pomagają nam uczyć się nowych rzeczy, rozwijać się i zdobywać nowe doświadczenia. Co jednak robić, gdy lęk przed zmianą nie pozwala nam zrobić kroku w przód? Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można z nim walczyć?

 

Czym jest lęk przed zmianą?

Lęk jest stanem emocjonalnym, który może zostać wyzwolony przez różne czynniki – głównie sytuacje i zdarzenia, które są dla nas stresujące, np. rozmowa kwalifikacyjna, przemówienie przed publicznością czy wypadek.

Czasem jednak lękiem napawa nas sam fakt, że w naszym życiu mogłoby się coś zmienić. Boimy się wyjść ze swojej strefy komfortu, zmienić uporządkowany tryb życia, podjąć trudną decyzję – właśnie tym jest lęk przed zmianą.

Kiedy życie wpada w regularny rytm, jest spokojne i nie zachodzą w nim żadne emocjonujące wydarzenia, możemy nie czuć potrzeby zmian. Mogą one kojarzyć się z czymś złym i nieznanym. Kiedy lubimy swoje uporządkowane życie, każde odstępstwo traktujemy jako zagrożenie.

W takim podejściu nie ma nic złego. Inaczej jest jednak, kiedy fakt nadciągającej zmiany – nawet pozytywnej - budzi lęk, paraliżuje i sprawia, że rezygnujemy z czegoś, co mogłoby być dla nas dobre, np. nowej pracy, poważnego związku czy wyjazdu w nowe miejsce.

 

Dlaczego boimy się zmian?

Aby móc przezwyciężyć lęk, warto wiedzieć, jakie są jego przyczyny. Dlaczego boimy się zmian?

Lęk przed nowymi doświadczeniami może pojawić się u osób, które mają do tego predyspozycje – nie szukają wrażeń, emocji i nie pragną nowych doznań. Lubią funkcjonować w stałych, ustalonych ramach. Wówczas każda zmiana, która prowadzi do zaburzenia tego stałego rytmu, może powodować w nich lęk i pragnienie, aby było jak dawniej.

Zmiany budzą lęk, ponieważ wiążą się z niepewnością. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć wyników i konsekwencji naszych działań. Mogą one być zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Boimy się również kontroli. W nowej rzeczywistości możemy czuć, że tracimy panowanie nad sytuacją. Każdy z nas lubi czuć, że ma kontrolę – wrażenie, że pewne rzeczy nie są od nas zależne, możemy odczuwać w negatywny sposób.

Duże znaczenie w tym, jak odbieramy zmiany, ma nasze poczucie własnej wartości. Osoby z niską samooceną częściej boją się nowych rzeczy, bo jednoznacznie kojarzą je jako coś złego. Chcą tkwić w swojej bezpiecznej "bańce" i nie wierzą, że zmiany w ich życiu mogłyby przynieść coś dobrego.

 

Jak rozpoznać lęk przed zmianą?

Lęk przed zmianami może utrudnić życie i sprawić, że przegapimy szanse, które mogłyby poprawić nasze relacje z innymi ludźmi, sytuację zawodową czy status materialny. Jak go rozpoznać?

Osoba, u której pojawia się lęk, dąży do stabilizacji w swoim życiu. Unika nowych doświadczeń, nawet jeśli miałyby one przynieść coś dobrego.

Może wycofywać się z relacji, jeśli te staną się zbyt poważne. Często odczuwa niechęć i lęk przed poznaniem innych ludzi i wydarzeniami, które mogłyby się w związku z tym pojawić.

 

W niektórych przypadkach lęk przed zmiana może być zaliczany do zaburzeń lękowych. Wspólne cechy takich zaburzeń to m.in.:

  • poczucie przytłoczenia,
  • ataki paniki,
  • ciągłe poczucie niepokoju,
  • trudności w uspokojeniu się,
  • natrętnie powracające myśli, które powodują strach.

 

Pokonaj swój lęk

Warto zrozumieć, że zmiany są nieodłączną częścią życia. Nowe sytuacje mogą być stresujące, jednak warto starać się je traktować jako tymczasowe niedogodności – coś, co przeminie.

Gdy w naszym życiu ma pojawić się duża zmiana, która budzi w nas lęk, możemy pomyśleć o podobnych doświadczeniach, które mamy już za sobą – zdobyciu pracy, przeprowadzce do nowego mieszkania czy zdaniu egzaminu. Z perspektywy czasu może się okazać, że wcale nie były one tak straszne, jak wydawało nam się na początku.

Dla osób, które przez lata zachowywały się bardzo zachowawczo, najlepsza będzie metoda małych kroków. Ktoś, kto zawsze prowadził spokojne życie, nie podejmie nagle wielkiego ryzyka. Dlatego nie bójmy się dać sobie czasu na przystosowanie się do nowego. Pamiętajmy, że mamy prawo czuć się zmęczeni i przytłoczeni tym, co się dzieje.

W przypadku, gdy samodzielne radzenie sobie z lękiem nie wystarcza, warto pomyśleć o skorzystaniu z terapii. Pomaga ona poradzić sobie zarówno z lękiem odczuwanym obecnie, jak i zapobiec jego nawrotom w przyszłości. W przypadku lęku przed zmianami najczęściej stosuje się psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym.

 

Zmiany mogą być dobre!

Heraklit, który był greckim filozofem, powiedział kiedyś "Wszystko przemija prócz zmiany". Uważał on zmianę za jedno z elementarnych praw rządzących naturą i siłę napędową wszelkiego życia. Twierdził, że bez niej nie ma rozwoju.

Miał rację. Dlatego warto zrozumieć, że zmiany mogą być dobre. Każde nowe doświadczenie, nawet nieudane, może być dla nas okazją do rozwoju, jeśli tylko potrafimy z niego wyciągnąć wnioski na przyszłość. To właśnie nauka na własnych błędach.

Pozytywna zmiana może być źródłem radości. Doda nam skrzydeł, otworzy nowe perspektywy, szansę na rozwój zawodowy i osobisty, nowe zainteresowania i znajomości. Najważniejsze, aby decyzja o jej podjęciu była zgodna z naszym wewnętrznym przekonaniem. Nie warto robić niczego wbrew sobie.


Udostępnij: