The next-generation blog, news, and magazine theme for you to start sharing your stories today!

The Blogzine

Save on Premium Membership

Get the insights report trusted by experts around the globe. Become a Member Today!

View pricing plans

New York, USA (HQ)

750 Sing Sing Rd, Horseheads, NY, 14845

Call: 469-537-2410 (Toll-free)

hello@blogzine.com
Psychologia

Czym jest fuzja poznawcza?

Czym jest fuzja poznawcza?

Fuzję poznawczą można zdefiniować jako tendencję do wiary w dosłowną treść myśli i uczuć. Ten schemat myślenia może być niebezpieczny dla naszego dobrego samopoczucia emocjonalnego, dlatego ważne jest, aby nauczyć się dystansować od tego, co myślimy. Jak rozpoznać fuzję poznawczą? W jaki sposób z nią walczyć?

 

Czym jest fuzja poznawcza?

Fuzja poznawcza to zjawisko psychiczne, które można zdefiniować jako tendencję do wiary w dosłowną treść myśli i uczuć. Towarzyszy mu poczucie pilności, które sprawia, że człowiek doświadczający fuzji ma wrażenie, że musi działać natychmiast.

To zjawisko jest wynikiem naszej naturalnej tendencji do nadmiernego identyfikowania się z naszymi myślami. Przywiązujemy się do nich lub łączymy się z nimi do tego stopnia, że wierzymy, że są one jedyną możliwą interpretacją rzeczywistości i przestajemy je kwestionować.

Ulegając fuzji, zaczynamy traktować swoje myśli jako tożsame z rzeczywistością. Sprawia to, że zaczynają one determinować nasze decyzje i zmuszają nas do praktykowania niewłaściwych zachowań.

 

Fuzja poznawcza – jesteś tym, o czym myślisz

Kiedy manifestujemy fuzję poznawczą, nie widzimy różnicy między tym, co myślimy, a warunkami, które powodują te myśli. W trakcie tego procesu trudno jest nam spojrzeć z perspektywy na własne myśli, ponieważ jesteśmy z nimi "stopieni".

Fuzja poznawcza stawia na nas mentalne pułapki. Sprawia, że wierzymy, że nasze myśli to:

absolutna i niepodważalna prawda,

zasada, której należy przestrzegać,

coś, czego musimy się trzymać nawet, jeśli nas to boli,

zagrożenie, którego musimy się jak najszybciej pozbyć.

Ma to wpływ na nasze zachowanie – stopniowo postępujemy zgodnie z tymi myślami tak, jakby były one jedyną możliwą rzeczywistością. Nie prowadzi to do niczego dobrego. Jednak w jaki sposób rozpoznać fuzję poznawczą?

Wyobraź sobie, że dostałeś ataku paniki podczas spaceru. Stajesz się przygnębiony, jednak udaje ci się uspokoić i wrócić do domu. Następnego dnia, kiedy musisz wyjść z domu, zaczynasz myśleć: "Na pewno dzisiaj też będę mieć atak paniki, już zaczynam się trząść!".

Nie zdajesz sobie sprawy, że zakładasz tę myśl jako coś prawdziwego. Bierzesz ją jako coś, co jest częścią stałej, nieuchronnej rzeczywistości. I na bazie właśnie tej myśli postanawiasz wrócić do domu. Właśnie doświadczyłeś fuzji poznawczej.

 

Konsekwencje fuzji poznawczej

Zjawisko fuzji poznawczej nie pozostaje dla nas bez konsekwencji. Ograniczenie pola widzenia i brak elastyczności może być bardzo niebezpiecznym procesem dla naszego dobrego samopoczucia emocjonalnego i potęgować wewnętrzny ból.

Kiedy nasze subiektywne doświadczenia sa niekorzystne, fuzja poznawcza prowadzi do praktykowania strategii unikania doświadczeń w celu zmniejszenia dyskomfortu. Problem polega na tym, że strategie unikania, takie jak martwienie się lub tłumienie niechcianych treści, są negatywnie wzmacniane i mogą prowadzić do niezdrowego cyklu, w którym mnożą się zaburzenia psychiczne.

Fuzja poznawcza pojawia się u wielu osób - niezależnie od tego, czy cierpią na zaburzenia psychiczne czy nie. Może ona obniżać nasze samopoczucie, dlatego ważne jest, aby szybko reagować, gdy się pojawi i od razu zacząć pracować nad swoimi myślami.

 

Defuzja poznawcza – technika, która pomoże ci w pracy nad twoimi myślami

Jak można walczyć z fuzją poznawczą? Przydaje się w tym technika, która pomaga zrozumieć, że myśli to tylko myśli – defuzja poznawcza.

Defuzja poznawcza jest jednym z podstawowych elementów terapii akceptacji i zaangażowania. Podstawowym punktem w terapii tego typu jest osiągnięcie dystansu między osobą, a jej myślami.

W jaki sposób możemy to zrobić? Na przykład poprzez uświadomienie sobie, że myśli często się nie spełniają. Musimy zrozumieć, że nie mają one większej mocy niż to, co im dajemy. Są tylko słowami i obrazami, które krążą w naszych umysłach. Fakt, że myślimy, niekoniecznie oznacza, że musimy działać.

Dzięki opanowaniu tej umiejętności następuje zmiana w mechanizmie naszego myślenia. W trakcie wystąpienia fuzji zazwyczaj wygląda on w taki sposób:

Pomyślałem X, zrobiłem Y – gdzie X to przerażająca myśl, a Y to czyn, który ma konsekwencje dla naszego życia lub życia innych osób

dzięki defuzji ulega on zmianie na:

Pomyślałem X, zrobiłem Y – gdzie X to cokolwiek, co stworzył nasz umysł i do czego mamy dystans, a Y to świadomie wybrane działanie, które zbliża nas do naszych wartości i priorytetów

Aby zastosować technikę defuzji poznawczej, można stosować różne ćwiczenia doświadczalne.

 

W jaki sposób możesz ćwiczyć technikę defuzji poznawczej?

Defuzję poznawczą możesz ćwiczyć. Poniżej możesz zapoznać się z dwoma ćwiczeniami, które pomogą ci w "walce" ze swoimi myślami.

"Naszła mnie myśl, że..."

W tym ćwiczeniu wybierz często pojawiającą się w twojej głowie myśl, która wywołuje w tobie niepokój i zaczyna się od słów "Jestem..." (np. głupi, leniwy, niekompetentny). Skoncentruj się na niej przez chwilę i sprawdź, jakie uczucia w tobie wywołuje. Następnie poprzedź tę myśl frazą "Naszła mnie myśl, że jestem...". Zwróć uwagę na efekt. Czy twoje uczucia się zmieniły?

"Nazwij swoją opowieść"

Określ, jakie opowieści najczęściej pojawiają się w twoim umyśle, a następnie nadaj im nazwy. Na przykład – może to być opowieść "o głupku", "o porażce", "nikt mnie nie lubi", "wszystko jest bez sensu". Kiedy w twojej głowie pojawi się konkretny motyw, będziesz mógł powiedzieć sobie "Znam to! To opowieść o...". Zaakceptuj obecność danej historii, pozwól jej pojawiać się i znikać według własnego uznania.


Udostępnij: