The next-generation blog, news, and magazine theme for you to start sharing your stories today!

The Blogzine

Save on Premium Membership

Get the insights report trusted by experts around the globe. Become a Member Today!

View pricing plans

New York, USA (HQ)

750 Sing Sing Rd, Horseheads, NY, 14845

Call: 469-537-2410 (Toll-free)

hello@blogzine.com
Psychologia pozytywna

7 pułapek pozytywnego myślenia - zobacz na co uważać

7 pułapek pozytywnego myślenia - zobacz na co uważać

Pozytywne myślenie od lat jest istotnym elementem rozwoju osobistego. Ma ono na celu nadać siły i wiary we własne możliwości oraz pokazać, że świat wcale nie jest taki straszny. Przede wszystkim jest to temat głównie poruszany podczas szkoleń, terapii i innych. Pozytywne spojrzenie zarówno na swoje życie, jak i otoczenie ma zapewnić każdemu lepsze jutro.

W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że tym zagadnieniem szerzej zajmuje się dziedzina nauki określana mianem psychologii pozytywnej. Jest ona pewnego rodzaju odpowiedzią na współczesny sposób życia, zwłaszcza młodych ludzi, którzy od wczesnych lat borykają się z problemami kompletnie nieznanym wcześniejszym pokoleniom. W wyniku powszechnie panującego pędu kłopoty z wiarą we własne siły są niezwykle popularne wśród młodzieży i dorosłych. Z tego powodu powstała psychologia pozytywna, która ma na celu wspomóc ludzi zagubionych, z niskim samopoczuciem oraz niską oceną. Warto wiedzieć, że w dużej mierze opiera się ona na umiejętności dostrzegania dobrych rzeczy, jak i na optymistycznym spojrzeniu w przyszłość. Dlatego też to działanie mocno skupia się na pozytywnych stronach zagubionego człowieka, a w szczególności na pogodnym myśleniu i ogólnym nastawieniu. Dzięki temu zmienia się spostrzeganie świata oraz reszty społeczeństwa. Wielu terapeutów uważa, że negatywne myślenie nasila złe samopoczucie, jak i trudne emocje. Z tego powodu zalecają myśleć pozytywnie, aby swoim nastawieniem przyciągać tylko dobre rzeczy, sytuacje czy też osoby. W psychologii to zjawisko nazywane jest mechanizmem samospełniającego się proroctwa.

Pułapki pozytywnego myślenia

Z biegiem czasu pojawia się coraz więcej głosów, aby uważać na ten rodzaj nastawienia oraz spostrzegania świata. Choć idea ta jest piękna, to bywa w pewnym sensie niebezpieczna i nie tak kolorowa, jak pierwotnie zakładano. Z czego to wynika? Po pierwsze, wiele osób nie do końca poznało dokładnie mechanizmu działania pozytywnego myślenia, przez co ślepo wierzy, że sam optymizm poradzi sobie ze wszelkimi przeciwnościami, które chcąc nie chcąc zawsze będą ludziom towarzyszyć. Oczywiście przyjazne nastawienie oraz dobre spojrzenie na samego siebie może pomóc osiągnąć swoje cele, to niestety może się ono również przyczynić do niezwykle przykrych sytuacji, czy depresji.

Problemy z realizacją marzeń

Ludzie, myśląc pozytywnie, głównie skupiają się na swojej szczęśliwiej przyszłości, odnoszeniu sukcesów w obszarze zawodowym, o osobach im przychylnych czy pieniądzach. Natomiast w takiej sytuacji zapominają o osiąganiu swoich celi. Samo fantazjowanie o lepszym jutrze kompletnie nic nie wnosi poza tym, że w pewnym momencie spełnienie marzeń jest mocno utrudnione. Przecież tylko myślenie o nowej, lepszej pracy, nie sprawi, że dotychczasowa sytuacja zawodowa ulenie zmianie. Trzeba również działać.

Obarczanie winą samego siebie

Choć fundamentem pozytywnego myślenia jest samo nastawienie, które rzeczywiście ma ogromny wpływ na życie oraz jego odbiór, to niestety jest ono bardzo zgubne. Takie działanie bardzo szybko prowadzi do sytuacji, że człowiek zaczyna się obwiniać za porażki, a nawet za złe okoliczności. Należy wiedzieć, że w taki sposób bardzo szybko pojawiają się natrętne myśli dotyczące swego spojrzenia na świat (za mało się starałem/am, negatywnie myślałem/am lub mało pozytywnie myślałem/am), co móże wywołać różnego rodzaju problemy emocjonalne. Dlatego należy mieć świadomość, że porażki się zdarzają, złe sytuacje dotykają każdego, i że nie mamy całkowitej kontroli nad wszystkim, co nas spotyka. Z tego powodu warto realnie spojrzeć, na co rzeczywiście można wpłynąć, w innym przypadku z pewnością pojawi się poczucie odpowiedzialności za wszelkie negatywne sytuacje.

Obniżenie samooceny

Dużą pułapką nadmiernego i bezkrytycznego optymizmu jest również sytuacja, gdy człowiek ma niską samoocenę lub jego pewność siebie jest naprawdę niewielka. Dlaczego? Mianowicie pozytywne podejście i powtarzanie w kółko samych superlatyw o samym sobie może odnosi zupełnie odwrotny skutek. Wręcz dochodzi do pogorszenia swojego samopoczucia. Naukowcy stwierdzili, że taka sytuacja może wpłynąć pozytywnie tylko na osoby mające wysoką samoocenę. Z tego powodu należy pamiętać, że w takim wypadku potrzebne są znacznie bardziej skomplikowane i różnorodne metody poprawy odbioru siebie, jako człowieka i swoich możliwości.

Zagłuszanie prawdziwych uczuć

Życie ludzkie jest wielkim zbiorem różnorodnych sytuacji, zarówno tych dobrych, jak i tych złych. Jest to normalne i naturalne, co powinno być zaakceptowane przez każdego z nas. Należy pamiętać, że bez ciemnej strony nie bylibyśmy w stanie docenić tej jasnej, pozytywnej. Natomiast ślepe wierzenie tylko pozytywne myślenie powoduje, że ludzie odcinają się od negatywnych uczuć do tego stopnia, że w pewnej chwili są one wręcz patologicznie negowane. Tym samym powodując, że odbierana jest możliwość przeżycia pełnej gamy uczuć, a spojrzenie z innej perspektywy na daną sytuację staje się zupełnie niemożliwe. Nawet małe dzieci uczone są, że życie składa się z przyjemnych i nieprzyjemnych momentów, że można czuć smutek, gniew czy rozczarowanie. Natomiast duży nacisk oraz wiara w samo myślenie pozytywne powoduje pewnego rodzaju samooszukiwanie się, a życie zamienia się po prostu w fikcję.

Mniejsze odczuwanie szczęścia

Rzeczywistość bywa brutalna, to fakt. Należy się z tym pogodzić. Dlatego, gdy nadmiernie wierzymy, że tylko pozytywne spojrzenie zmieni sytuację, w jakiej człowiek się znajduje, może spowodować znaczne obniżenie nastroju, czy też smutek. Zbyt duże oczekiwania wobec samego siebie oraz swoje możliwości bywa w wielu przypadkach powodem rozczarowań. Bardzo często nadmierne pozytywne myślenie tworzy nierealne spojrzenie zarówno na przyszłość, jak i teraźniejszość. Tym samym sprawiając, że odczuwanie szczęścia jest wręcz niemożliwe.

Zaniedbywanie swojego zdrowia

Zaobserwowano, że osoby myślące tylko w sposób optymistyczny w pewnym momencie przestają dbać o swoje zdrowie. Wynika to z tego, że ludzie stosują technikę fachowo określaną jako optimistic bias, czyli optymistycznie odbierają nieprzyjemne zdarzenia. Jest to zupełnie naturalne, wręcz uwarunkowane genetycznie, że każdy z nas zakłada, że gdyby miało się wydarzyć coś złego to nie nam, lecz komuś innemu (np. osoby otyłe, choć wiedzą, iż nadmierna tkanka tłuszczowa ich dosłownie zabija, to w tym przypadku uważają, że „jakoś to będzie”). Zwłaszcza gdy stosowana jest tylko technika pozytywnego myślenia.

Stosuj tylko mądre i zrównoważone techniki

Oczywiście optymizm jest jak najbardziej wskazany. Jest on pomocny, a w wielu sytuacjach wręcz potrzebny. Jednak należy mieć świadomość, że powtarzanie w kółko „jestem zwycięzcą” lub sama pogoda ducha nie zmieni diametralnie życia. Sztywne stosowanie się do podstawowej definicji pozytywnego myślenia niestety prędzej, czy później zacznie dołować, niż wyniesie na szczyt. W takim przypadku wystarczy jedno niepowodzenie, a zacznie się proces obwiniana samego siebie za ową porażkę, co spowoduje nadmierne negatywne myślenie. Tym samym pojawia się błędne koło, a z nim – nawet stany depresyjne. Dlatego warto zrozumieć cały mechanizm działania pozytywnego spojrzenia na samego siebie oraz swoje życie, a przy okazji zastosować kilka istotnych metod.

Poznaj wskazówki racjonalnego pozytywnego myślenia!

  1. Realnie oceń swoje możliwości. Ustal swoje priorytety, lecz miej na uwadze, że muszą one być adekwatne do Twoich predyspozycji oraz potrzeb. Działaj powoli i cierpliwe.
  2. Pamiętaj, działaj! Samo myślenie oraz wizualizacje marzeń nie zmienią Twojego życia. Chcesz osiągnąć swoje cele – dąż do nich, ale pozwól sobie na małe porażki. Jest to przecież naturalny element każdego rozwoju.
  3. Wiele osób ma tendencję do tworzenia szablonów, ram i norm. Jest to zupełnie normalne, w końcu daje to w pewien sposób jakąśstabilizację. Jednak wiedz, że ich sztywne trzymanie się powoduje tylko utratę wiary w siebie. Każdy z nas jest różny i nie musimy nikomu dorównywać. Zwłaszcza że teoria jest tylko teorią, a życie – życiem. Zaskakujące, nieprzewidywalne, pełne zawiłości, czy trudnych sytuacji.
  4. Nie słuchaj w 100% swojej głowy. Negatywne myśli to wciąż tylko myśli. Zazwyczaj tworzone są one przez nas samych i bardzo często problemy wytworzone przez umysł nie mają odzwierciedlenia w prawdziwym świecie.
  5. Zaakceptuj to, co już się wydarzyło. Nie obwiniaj siebie za przeszłość. Wiedz, że gdyby nie ona nie byłbyś tym, kim już jesteś, a każdy z nas przeżył wiele nieprzyjemnych sytuacji.
  6. Miej własne wartości. Nie zestawiaj swojego życia z życiem innych osób i idź przez świat w taki sposób, w jaki najlepiej potrafisz
  7. Pozwalaj sobie na błędy, a każdą porażkę traktuj jako naukę. Przecież np. pisania też trzeba było się nauczyć, a początki były dla wszystkich nas niezwykle trudne.
  8. Doceń to, co już masz, co potrafisz wykonywać, jakim jesteś człowiekiem oraz jakiego rodzaju problemy Cię gnębią. Nie patrz na świat w sposób – „chciałbym/abym mieć takie problemy jak on/ona”.
  9. Pozwól sobie na zabawę. Zaznaj trochę rozrywki, zrób coś kreatywnego – takie działania wywołują wiele pozytywnych emocji.
  10. Wprowadzaj do swojego życia nowości raz na jakiś czas. Umysł ludzki lubi poznawać nowe rzeczy, tym samym lepiej pracuje, a samopoczucie wzrasta wręcz automatycznie.

Bez wątpienia optymistyczne spojrzenie na samego siebie oraz swoje działania jest potrzebne. Ba, samo nastawienie ma ogromne znaczenie na rozwój osobisty, lecz miej świadomość, że zbytni nacisk na ten obszar może mieć przykre konsekwencje. Nadmierna i nierealna wizualizacja swojej przyszłości może spowodować oderwanie od rzeczywistości, a w takiej sytuacji powrót na ziemię może być znacznie utrudniony (a przy okazji bardziej bolesny). Oczywiście wiara w samego siebie oraz swoje siły, czy dążenie do celu jest jak najbardziej wskazane. Jednak powinno ono przebiegać w sposób racjonalny. Rozwój osobisty jest niezwykle istotny w życiu każdego człowieka, lecz należy uważać na różnego rodzaju pułapki.


Udostępnij: