3 błędy popełniane podczas leczenia nerwicy lękowej

Przez lata obserwowałem osoby doświadczające nerwicy lękowej. Przez długi czas zastanawiałem się też, jaka jest różnica pomiędzy moim sposobem działania i moimi wynikami a sposobem działania i wynikami tych ludzi. Dlaczego ja czuję się coraz lepiej i znów jestem w stanie robić rzeczy, które z przyjemnością robiłem kiedyś, a oni nadal doświadczają tego samego.

Na portalach i w rozmowach ludzie mówią, że od lat chodzą na psychoterapię, a oczekiwanych wyników nie widać, za to widać i słychać, jak mówią, że doświadczają ataków paniki i lęków od nawet dwudziestu lat i więcej.

Podczas obserwacji i rozmów zauważyłem parę błędów, które według mnie popełniają te osoby, przez co nie doświadczają one poprawy. Artykuł ten jest oczywiście wynikiem mojej subiektywnej oceny, ale biorąc pod uwagę również moje doświadczenie, które po rozmowach i przekazaniu mojego doświadczenia wielu pomogło, coś w tym na pewno jest. 🙂

Opieranie się tylko na psychoterapii

Ile to już razy słyszałem, że ktoś chodzi na psychoterapię od pięciu lat i niewiele się zmieniło… Cóż, to, o czym należy pamiętać, to to, że i tu jest jak z każdą formą leczenia: możesz chodzić do dowolnego lekarza i nie uzyskać zmiany. Wynika to z prostego faktu – to Ty musisz podjąć wysiłek, aby poprawić swoje życie, lekarz może być jedynie tym, który Cię poprowadzi. Psychoterapeuta pomoże Ci zauważyć wewnętrzne konflikty i naprowadzić Cię na nie, ale to od Ciebie zależy, co będzie dalej. Druga ważna rzecz to to, że sama psychoterapia niewiele da, jeśli będzie to jedyna rzecz, którą robisz – ponieważ nawyki, które wypracowałeś podczas doświadczeń z nerwicą, nadal będą w Tobie i je też należy zmienić.

Wszystkie reakcje, takie jak ciągłe rozmyślanie o tym, co będzie zaraz, czy chociażby zachowania zabezpieczające, nadal będą w Tobie. Do tego ciało migdałowate, które odpowiada za reakcje tak dobrze znane z doświadczeń nerwicy lękowej, uczy się głównie na podstawie doświadczenia. Możesz zrobić sobie najbardziej logiczny wykład na temat tego, dlaczego sytuacja, która wywołuje w Tobie nieprzyjemne objawy, jest całkowicie bezpieczna, i nadal tego doświadczać, ponieważ ciało migdałowate nie działa logicznie. Pewne techniki mogą znacznie pomóc Ci łatwiej podejść do sytuacji wywołującej lęk i zmienić to doświadczenie, ale nadal to Ty musisz wykonać krok, aby się z tym spotkać.

Co gorsza, wiele osób, które spotkałem, mimo wizyt w gabinecie nie znały żadnych konkretnych technik pomagających radzić sobie z lękiem poza pracą z myśleniem.

Wielokrotnie rozmawiając z osobami doświadczającymi nerwicy lękowej, pytałem, czy znają jakieś konkretne techniki, które pomogłyby im z lękiem i reakcjami fizycznymi, jakie on wywołuje, takimi jak na przykład medytacja, joga, techniki oddechowe, techniki relaksacji etc. Wiele z tych osób mimo wizyt u psychologa/psychoterapeuty nawet o nich nie wiedziało.

Systematyczność

Inną grupą osób były takie, które znały techniki, ale efekty osiągały małe i dziwiły się, dlaczego tak słabo im to pomaga. Po przyjrzeniu się zauważyłem, że bardzo często korzystają z tych technik od święta, co można porównać do ćwiczenia na siłowni raz w tygodniu. Na pewno jakieś wyniki będą, ale na pewno nie będą zachwycające. Jeśli chcesz wygrać nerwicą lękową, musisz zmienić tryb życia. Praktyka i praca nad uwalnianiem z siebie napięcia muszą być regularne. 

Na przykład, jak pokazują badania, aby zmniejszyć ogólny poziom lęku dzięki ćwiczeniom fizycznym potrzeba przynajmniej 10 tygodni regularnych ćwiczeń.

Oczywiście nie oznacza to, że nie można osiągnąć efektów szybciej. Bardzo szybko (w ciągu nawet kilku minut) można znacznie zmniejszyć lęk dzięki odpowiednim praktykom oddechowym czy medytacji.

Ważne jest również to, aby mieć świadomość, że to napięcie mięśni odgrywa ogromną rolę w poziomie odczuwanego lęku – i to właśnie brak dbania o uwalnianie napięcia powoduje, że jesteśmy tak podatni na reakcje fizyczne podczas odczuwania lęku. Dbając o regularną relaksację, bardzo szybko zauważysz pozytywne zmiany, ale musi to być systematyczne.

Branie tylko leków

Przez lata poznałem niejednego człowieka, który doświadczał ataków paniki, ale jego jedyną strategią radzenia sobie z tym było branie leków.

Jeśli jednak chcesz wygrać z nerwicą lękową, branie leków powinno być jedynie wsparciem, a nie zastępstwem. Większość leków działa wyłącznie wyciszająco na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za reakcje fizyczne podczas ataków paniki, które tak bardzo męczą osoby z nerwicą. To oznacza, że samo branie leków nie zmieni Twojego życia na lepsze, a jedynie stworzy iluzoryczny, tymczasowy spokój.