in

Jesteś empatą? Dbaj o to, żeby nie być emocjonalnym śmietnikiem dla innych

Będąc empatą, jesteśmy często śmietnikiem emocjonalnym dla innym ludzi. Wygląda to niemal tak, że przyciągamy wszystkich „wampirów energetycznych” w okolicy. Jak rozpoznać wampira energetycznego? Po interakcji –  oni twierdzą, że poczuli się o niebo lepiej, a ty czujesz się całkowicie pozbawiony energii!

Jak przełamać tę psychodynamikę? To dość proste. Tak naprawdę można to podsumować trzema literami.

N-I-E.

Nauczenie się korzystania z tego wspaniałego słowa jest uwalniające.

Oto jak to zrobić.

Kiedy ktoś prosi cię o przysługę, która zajmie ci ponad dwie godziny, powiedz, że przepraszasz ale lekarz (ja!) powiedział, że skręci ci kark jeśli weźmiesz na siebie kolejne zlecenie. Powiedz, że odpowiedź brzmi nie, ale skontaktujesz się w ciągu doby, jeśli zmienisz zdanie i będziesz w stanie to zrobić. Następnie odejdź.

Najprawdopodobniej, gdy dotrzesz do domu, poczujesz wielką ulgę. Powiedziałeś, że dopóki nie zmienisz zdania, twoja odpowiedź brzmi nie, więc nie masz żadnych zobowiązań wobec tej osoby. Z drugiej strony, jeśli poczujesz, że tak naprawdę chcesz się tym zająć, zawsze możesz zadzwonić i powiedzieć, że zmieniłeś zdanie. Proste, ale skuteczne.

Ogólnie zachęcam, żebyś mówił tak lub nie w oparciu o swoje odczucia, a nie myśli. Chociaż dobrze jest najpierw sprawdzić, o co w danym zadaniu chodzi… gdy już to zrobisz, sprawdź jak się z tym czujesz. Zgódź się, jeśli czujesz się z tym dobrze. W przeciwnym razie odmów.

Dlaczego? Umysł jest skutkiem programowania z dzieciństwa. Zasadniczo mówi nam co powinniśmy zrobić, żeby zostać zaakceptowanym lub dostać aprobatę rodziców, organizacji religijnych, telewizji i Bóg jeden wie ilu jeszcze autorytetów. Natomiast uczucia odzwierciedlają intuicję i dają nam znać, co jest dla nas autentyczne.

Po prostu pamiętaj o istnieniu słowa „nie”. To wspaniałe, uniwersalne słowo. To kompletne zdanie samo w sobie. Można je powiedzieć z wdziękiem lub stanowczo!

Można nawet kupić koszulkę z napisem – Której części NIE, nie rozumiesz?

Fragment pochodzi z książki dr Jacoba Teitelbauma – Odzyskaj energię

Written by Maciej Urmański

Witaj, jestem twórcą profilu Żyj świadomie. Od około 10 lat kroczę świadomą ścieżką, w tym czasie poznawałem wiele kultur i praktykowałem wiele technik, które przynosiły mniejsze i większe pozytywne zmiany. Teraz przy pracy z innymi stosuję te, które sprawdzone na przestrzeni lat praktyk są najskuteczniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akceptacja samego siebie – Beata Pawlikowska

8 magicznych rzeczy, które zaczynają się dziać, jak zaczniesz kochać samego siebie