Obserwując internet bardzo łatwo zauważyć wiele nawyków ludzi, w tym także tych destruktywnych, jednym z bardziej zauważalnych jest podejście na zasadzie “dobre – złe”, albo coś jest albo czegoś niema.

Zawsze mnie to uproszczenie poruszało, ponieważ nie da się w tak prosty sposób opisać rzeczywistości, a nawet takie podejście może powodować wiele szkód.
Przeglądając pewną popularną stronę natrafiłem na obrazek, który pokazywał obraz witający polaków w Rosji na mistrzowstwach. Oczywiście nie obyło się bez wielkiej burzy w komentarzach, w której były dwie strony, jedna oczywiście mówiła, że Rosjanie są w porządku, a druga, że są źli. Ktoś napisał, że lubi ich, a nawet, że oni również uważają nas za “Słowiańskich braci” z kolei druga strona oczywiście odpowiedziała atakiem i przeciwnym przekonaniem.

Powstaje więc proste pytanie, kto ma rację?

Odpowiedź jest prosta – każdy.

Wystarczy poobserwować chwilę świat, żeby zobaczyć, że poza skrajnym przypadkami cały świat przejawia jednocześnie obie strony. Coś może nas leczyć, ale jednocześnie może spowodować skutki uboczne. Każdy człowiek może zachowywać się w stosunku do określonej grupy ludzi w porządku, a dla innych być bardzo agresywny, robiąc to często nieświadomie.
Dążę do tego, aby żyć bardziej świadomie z naszymi reakcjami i dociekać tego z jakiego powodu reagujemy tak, a nie inaczej w danej sytuacji. Może się okazać, że reagujesz tak na coś ponieważ jako dziecko, ktoś Ci powiedział, że to jest złe. W momencie takiej świadomości zyskujesz szansę zmiany, otwarcia się na to i zyskania wglądu. To z kolei pozwala Ci na zrozumienie innych ludzi, na zwiększenie empatii i współczucia dla pewnych zachowań ludzkich. Ostatecznie dzięki temu zrozumieniu jesteś wstanie również pomóc innym ludziom wyrwać się z pętli abstrakcyjnego świata dobra i zła. Wielu mistrzów Zen mówiło “Obserwuj świat takim jakim jest.”. Chodzi o widzenie świata w całości, o podchodzenie do każdej sytuacji indywidualnie.
Warto zdać sobie sprawę, że posiadając z góry jakieś założenie dotyczące czegoś, nie jesteśmy wstanie ocenić tego w sposób trzeźwy i wykorzystać tego w pełni. Świat również staje się bardziej szary.

Będąc negatywnie nastawiony na przykład do jakiejś religii, łatwo ją bezmyślnie ocenić, bez zapoznania się z nią. Reagować obroną, kiedy ktoś o niej mówi, zamiast ciekawością. Wyobraź sobie, co by było gdyby ludzie zaczęli siebie naprawdę słuchać. Każdą sytuację moglibyśmy rozłożyć na części i przyjąć taką jaką jest.
W życiu miałem okazję poznać naprawdę wiele ciekawych kultur, subkultur i filozofii. Oczywiście i u mnie nie obeszło się bez negatywnego nastawienia, ponieważ moje przekonanie od dzieciństwa mówiło, że jest złe, więc nie zbliżałem się do niej, a nawet reagowałem odrzuceniem, wyśmiewaniem i sarkazmem, kiedy ktoś próbował o niej mówić. Z czasem sobie to uświadomiłem i potrafiłem wchodzić w naprawdę ciekawe dyskusje, wynosząc z każdej coś wartościowego.
W tej sytuacji przypomina mi się fragment mojego życia, kiedy nosiłem dredy do pasa i mimo, że wtedy już nie brałem żadnych używek, czasem pojawiali się ludzie którzy z góry uznawali mnie za ćpuna i reagowali agresją.

Streści to można wszystko w paru słowach “Przyjmuj świat taki jaki jest. Podchodź do każdej sytuacji indywidualnie, a świat Twój stanie się bardziej żywy i piękny, różnorodny.”

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Żyj świadomie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?