in

Porównywanie się z innymi – nawyk, który kradnie Ci pewność siebie

Może znasz ludzi, którzy to robią, a może sam tak robisz, porównując siebie do innych, niepotrzebnie wpędzasz się w kompleksy lub pogarszasz sobie samopoczucie.

“Dlaczego nie mam takich pięknych nóg jak ona?“,
“Dlaczego nie mam żadnego interesującego hobby?“,
“Dlaczego nie mam tak dobrze płatnej pracy jak inni?“.

Zadajesz sobie takie pytania?

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie jesteś tu po to, aby być lepszym od innych, a jedynie po to, aby każdego dnia stawiać sobie coraz wyżej poprzeczkę i starać się być lepszą osobą niż byłeś wczoraj, w ten sposób nie tworzysz konfliktu.
Ciągłe porównywanie siebie do innych wcale nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, nawet jeżeli mobilizuje Cię to do działania.

Lao Tzu powiedział: “Jeżeli jesteś zadowolony z siebie, ponieważ jesteś, jaki jesteś, nie porównujesz się i nie współzawodniczysz z innymi — wszyscy będą Cię szanować“.

A więc kluczem jest życie w zgodzie z samym sobą, pytaj siebie czego potrzebujesz, czego faktycznie potrzebujesz i co czujesz w danej sytuacji i kieruj się tym, to jedna z dróg do życia intuicją. Robiąc coś, co nie jest w zgodzie z Tobą, wprowadzasz ogromne napięcie.

Chodziłem do szkoły, której nie znosiłem, mimo że nie musiałem, ale robiłem to, ponieważ nie chciałem zawieść rodziców. Jednak pewnego dnia uświadomiłem sobie to, że nie mogę wiecznie czekać na ich aprobatę i że przez to zawsze będę szukał na zewnątrz jakiejś akceptacji, aby wyruszyć w stronę celu.

W momencie, kiedy uświadomiłem sobie ten mechanizm, opuściłem szkołę, a moje zdrowie od tamtego czasu tak psychiczne, jak i fizyczne, znacznie zaczęło się poprawiać. Pierwsze oznaki poprawy w nerwicy się pojawiły.

Jednak tutaj też czai się pewna pułapka, są ludzie, którzy porównują się do „gorszych” od siebie i w ten sposób na chwilę potrafią poczuć się lepiej. Jeżeli natomiast zostaniesz przyrównany w jakimś aspekcie do kogoś, kto jest znacznie „lepszy” od Ciebie, sytuacja się odwróci. Poczujesz się gorzej. Dlatego jak widzisz porównując się tworzysz dla samego siebie więzienie i wpadasz w błędne koło.

Uświadom sobie fakt, że jesteś w stu procentach unikalną osobą, nie ma drugiej takiej osoby jak Ty, która może mieć zarówno wiele zalet, jak i wad i to jest zupełnie w porządku, cieszmy się tą różnorodnością, bo jest naprawdę fajna, myślę, że gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, byłoby nudno.

Miej jednak świadomość, że nie musisz umieć wszystkiego. Ja jestem kiepski w wielu rzeczach, ale wiem, że nigdy nie starałem się aby stać się w nich lepszy, ponieważ nie czuje, żebym ich potrzebował. Uczę się tego, co naprawdę jest mi potrzebne, a resztę przekazuję komuś, kto lepiej zna się na danej rzeczy niż ja.

Pamiętaj, że każdy z nas przyszedł na świat z jakimiś predyspozycjami, na pewno je masz, na pewno masz jakiś talent/umiejętność, która przychodzi Ci łatwo.

Jedni potrafią grać na gitarze, inni pisać wiersze, a jeszcze inni mogą być świetni dziergając na drutach. Zdarza się, że ktoś nie jest świadomy tego, co potrafi, w takim przypadku nigdy nie rezygnuj, poszukuj, rób to co sprawia Ci przyjemność, nawet jeśli miałoby to być chwilę dziennie, rób to! W moim przypadku świadomość przyszła późno, dopiero po latach poznawania siebie.

Pamiętaj jednak, że talent nie wystarczy, ważne jest jeszcze samozaparcie i samodoskonalenie, ja potykałem się masę razy, przeżyłem rzeczy, jakich bym nikomu nie życzył i podnosiłem się jeszcze ten jeden kolejny raz i dążyłem do celu. Nie mogę narzekać na wyniki w moim życiu, osiągnąłem wielkie rzeczy i nie muszą być tak widziane przez innych, dla mnie one są wielkie i cieszę się z nich, bo wiem, że mimo wszystko każdego dnia wstaje i robię ten jeden kolejny krok i uczę się czegoś nowego.

Ty również doceń każdy kolejny krok, jaki robisz.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmiany, a tak naprawdę nie unikniemy ich, ponieważ jest to najpewniejsza rzecz, jaka nastąpi, a Ty możesz albo się im opierać, albo dać się wciągnąć i stać się kreatorem.

Uwierz w drzemiącą w Tobie wyższą siłę, czymkolwiek ona może dla Ciebie być.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie musisz myśleć tylko pozytywnie

Dlaczego ludzie boją się medytacji?