in ,

Czy dobry człowiek zawsze musi mieć pod górkę?

Wielokrotnie słyszałem od ludzi, że nie warto być dobrym człowiekiem, ponieważ wtedy trzeba mieć miękkie serce i twardą dupę.
Z mojej perspektywy i doświadczenia wynika, że to nie dobra osoba ma w życiu pod górkę tylko naiwna. Nie raz moja naiwność i wiara w to, że skoro ja jestem dobry dla kogoś, to ktoś inny będzie dobry dla mnie, doprowadziła mnie do przykrych sytuacji.

Jeśli kierujesz się wiarą, że to, co dajesz musi do Ciebie wrócić, to w porządku, ale miej świadomość, że nie musi to wrócić od osoby, której dajesz uwagę.
Wiele osób wcale nie będzie wdzięcznych, a kiedy będziesz im coś dawać, a pewnego dnia przestaniesz to może się okazać, że obrażą się na Ciebie. Takie trzymanie oczekiwania bardzo męczy, mnie też męczyło, aż pewnego dnia zrozumiałem, że w sumie dawanie czegoś od siebie jest przyjemne samo w sobie. To była moja nagroda, widzę, że świat mnie wspiera z każdej strony i na swój sposób i jestem za to wdzięczny.

Kolejną kwestią jest zaufanie. Łatwo jest stworzyć dobre wrażenie, nawet jeśli jest sztucznie wytworzone i wynika z manipulacji. Kieruj się intuicją i ufaj sobie. Jeśli coś Ci nie pasuje, nie bój się użyć dodatkowych środków ostrożności.

Pamiętaj, że dobra osoba ma prawo wytyczać własne granice, w których czuje się dobrze. Widziałem nie jeden związek, w którym ludzie się męczyli, tylko dlatego, że chcieli być dobrymi ludźmi. Wierzyli, że swoją dobrocią zmienią drugą osobę i tak żyli latami, będąc pomiatanymi.

Pamiętasz historie o kobiecie, która uwolniła swój gniew? Właśnie o tym mówię. Naiwnym jest wierzyć, że ludzie się zmienią, bo tego chcemy i tkwić w czymś, co nas niszczy dla takiej idei. Możesz być dobry, wspierać taką osobę, a jednocześnie nie dać sobą pomiatać.

Dobra osoba to też nie taka, która jest na każde skinienie. Kiedyś wierzyłem, że tak jest. Tak naprawdę możesz być dobrym, po prostu robiąc dobre rzeczy, na tyle w jakim stopniu możesz, a nie latając za każdym, kto potrzebuje pomocy. Pozostaje jeszcze kwestia osób, które wcale nie oczekują pomocy.
Nie raz ktoś zapytał mnie już, co może zrobić, aby pomóc osobie, która nie chce pomocy.

Odpowiedź brzmi – nic nie możesz zrobić oprócz bycia sobą.

Po prostu bądź obecnym przy tej osobie, nie krytykując jej i nie rzucając w nią swoimi radami. Jeśli zechce, zapyta.

Pamiętam, jak mnie irytowało, kiedy ktoś chciał mi pomagać.
Sam również wielokrotnie chciałem komuś pomóc, jednocześnie tylko pogarszając relację przez to. Z czasem przestałem i pozostałem po prostu sobą, pracowałem tylko nad sobą i każdego dnia starałem stać się lepszą wersją siebie.
Co ciekawe, po jakimś czasie ludzie sami podchodzili i mówili mi, że im pomogłem, mimo że tak naprawdę nie postawiłem nawet jednego kroku w ich stronę, oprócz tego, co zawszę robię.
Ludzie mówili mi, że dzięki mnie rzucili narkotyki i stali się lepszymi ludźmi dla innych, a ja nawet do niektórych z nich nie wypowiedziałem słowa.
To Twoja zmiana jest największą inspiracją, jaką możesz dać światu. Warto o tym pamiętać.

One Comment

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dlaczego warto żyć chwilą obecną?

9 oczyszczających oddechów – sposób na większą harmonię każdego dnia