in

Czy naprawdę mamy się otaczać tylko pozytywnymi ludźmi?

Mówi się, że na nasz charakter największy wpływ ma pięć osób z naszego najbliższego otoczenia, z którymi najczęściej się widujemy i z moich obserwacji wynika, że faktycznie ma to ogromne znaczenie. Niezależnie jak silny masz charakter i tak zauważysz ten wpływ.

Sami moi znajomi zauważyli, że od kiedy się z nimi trzymam, a minęło już trochę lat, zacząłem więcej przeklinać, mimo że na początku praktycznie tego nie robiłem. Oczywiście jest, to zaledwie jest wpływ z morza wielu innych, bardzo pozytywnych zmian, które zauważyłem.

Bardzo często widzę w internecie tekst o tym, że powinniśmy otaczać się pozytywnymi ludźmi. Kierując się tym, co napisałem przed chwilą, takie założenie ma sens. Sam również uważam, że warto otaczać się ludźmi wspierającymi, zanim jednak to zrobisz, zastanów się, czy to przekonanie nie powoduje, że unikasz pewnych sygnałów, które pochodzą z otoczenia.

Wiara w to, że najlepiej otaczać się tylko pozytywnymi ludźmi może spowodować, że zaczniesz unikać sytuacji, które są dla Ciebie nie przyjemne, a które mogą wynikać nie tyle ze złośliwości znajomego, ile ze szczerości. Zauważam również, że dla niektórych staje się to wytłumaczeniem dla zmiany otoczenia, a później narzekają, że kolejne jest takie samo, ostatecznie okazuje się, że sami nadal pozostali tacy sami i po prostu otrzymują informacje od otoczenia.

Więc jak widzisz, takie podejście nie powinno być formą ucieczki, a jedynie świadomego podejścia do relacji, w której jesteś otwarty również na te nieprzyjemne sytuacje, które pokazują też Twoje ciemne strony.

To właśnie ludzie szczerzy pokazali mi, jaki naprawdę jestem i na początku czułem się urażony, ale później nauczyłem się z tego czerpać pełnymi garściami.

Najważniejsze to mieć na tyle samoświadomości, aby wiedzieć, czy to, co mówi drugi osoba, jest prawdziwe, czy po prostu wynika z jej gorszego humoru i w ten sposób wylewa na nas pomyje. Oczywiście wszystko jest kwestią praktyki, więc i tutaj warto działać krok po kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czym dla mnie jest sukces?

Dlaczego warto żyć chwilą obecną?