in , ,

Jak pracować nad emocjami? Rozpoznanie emocji

Wiele osób, które spotykam na drodze w tym ja sam, przeżywa lub przeżywało wewnętrzny nieopisany chaos. Chaos ten wynika często z tego, że nikt nas tak naprawdę nie nauczył co robić z emocjami i naszym wewnętrznym światem. Więc przez lata wypierane emocje stały się warstwami, które teraz obciążają nasz świat.

Wtedy pojawia się pytanie, co możemy zrobić, aby ułożyć sobie wszystko?

Przede wszystkim powinniśmy go poznać i opisać. W tym przypadku poznać emocje, a one doprowadzą nas do przekonań i urazów z przeszłości, które należy uleczyć, a w przypadku przekonań po prostu zmienić, aby nie powodowały ponownych i niekorzystnych reakcji emocjonalnych.

Od teraz, kiedy pojawi się jakaś emocja, zamiast nieświadomie reagować na nią i uciekać, pozwól jej płynąć. Doświadcz jej, nie oceniaj, ani nie krytykuj. Jeśli ocenisz ją jako złą, może się okazać, że będziesz sam czuł się z tym źle, że ją przeżywasz.

Łatwo to zauważyć. Wyobraź sobie jak pojawia się powiedźmy uczucie nienawiści. Teraz wyobraź sobie dwie sytuacje i wczuj się w nie.

W jednej doświadczasz nienawiści i jesteś przekonany, że to zła emocja. Co czujesz? Bo ja w tej chwili czuje dodatkową niechęć do tej emocji, niepotrzebne napięcie, które wcale w niczym nie pomaga, a bardziej powoduje, że chce walczyć.

Teraz drugie wyobrażenie. Spójrz na nienawiść neutralnie, jako na emocje która się pojawia, ale nie oceniasz jej. Po prostu płynie. Nie ma tutaj oporu, nie ma walki. Jest tylko świadomość, która powiększa Twoje zrozumienie. Z czasem zobaczysz coraz więcej i zrozumiesz, że emocja nie jest Twoim wrogiem tylko wynikiem jakiegoś przekonania.

Kiedy już zauważyłeś dane uczucie, nazwij je. Powiedz do siebie prosto co czujesz, nie musi być to na głos. Na przykład: „Czuję nienawiść do tej osoby”. Takie działanie pozwoli Ci tworzyć bazę emocji i rozpoznawać je, na przyszłość będziesz wiedział co dokładnie odczuwasz w danej chwili, a to z kolei spowoduje, że będziesz wstanie się zająć zrozumieniem tej emocji. Po nazwaniu, po prostu skoncentruj się na uczuciu, oddychaj i dopuść do siebie.

Taka koncentracja da Ci szerszy obraz, zajrzysz głębiej i zrozumiesz dlaczego akurat ta emocja się pojawia i co powoduje, że ją czujesz. Na przykład dlaczego czujesz nienawiść do tej osoby.

Dla przykładu, zdarza mi się czuć zazdrość obserwując jakiś profil na facebooku. Po chwili zauważam, że to uczucie pochodzi od tego, że nie czuje się w pełni zrealizowany. Czuje jakbym sam siebie blokował, mając świadomość, że stać mnie na więcej. Chcę osiągnąć podobny cel do osoby, ale ze strachu się wycofuje.

Drugi przykład to zazdrość w związku. Kiedyś często się u mnie pojawiała. Z czasem zauważyłem, że jestem zazdrosny, ponieważ boję się, że utracę tą osobę, że wybierze innego. To z kolei dało mi do zrozumienia, że nie wierzę w swoją wartość, skoro każda rozmowa rozmowa mojej partnerki ze znajomym była odbierana z zazdrością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dlaczego powinniśmy uczyć się akceptacji?

Czego mogą nauczyć Cię emocje? – Historia pewnej kobiety