in

Czy naprawdę motywacja jest dobrym sposobem na osiąganie celów?

Przeglądając internet można natrafić na wiele treści motywacyjnych, jednak jak każdy z nas wie, wiele z nich może być kompletnie nieużyteczna, a nawet szkodliwa. Dzisiaj chciałbym przybliżyć dlaczego może tak być.

Każdy z nas próbował zapewne osiągnąć jakiś cel. Świetnym przykładem jest tu słynne podejmowanie celów noworocznych.

Ile razy podejmowałeś wysiłek, aby osiągnąć cel ze swojej noworocznej listy? Ile razy Ci się nie udało? Bo mi wiele.

Za każdym razem kiedy podejmujemy się wykonania jakiegoś celu i go nie osiągamy, zaczyna wpływać to na postrzeganie nas samych. Za każdym kolejnym razem będzie coraz trudniej się zmotywować, ponieważ pamiętamy, że poprzednim razem również się nie udało. Im częściej się nie udaje, tym trudniej będzie się zmotywować, aby osiągać kolejne cele. Wraz z trudnością pojawi się również strach, czy w ogóle jesteśmy wstanie osiągnąć nowy cel, mając świadomość, że przecież w przeszłości wielokrotnie nam się nie udało.

Problemem są spopularyzowane współczesne przekonania na temat osiągania celów, takie jak na przykład: „musisz zrobić to dobrze, albo wcale”. Ludzie podejmują więc wielkie wyzwania nie mając świadomości i doświadczenia w tym ile tak naprawdę mają energii na wykonanie celu, często więc zdarza się, że bardzo szybko pojawia się wypalenie, a to z kolei powoduje porzucenie celu.

Taka narzucona presja nie wspiera nas zbytnio w osiąganiu celów i jest naprawdę marną strategią, co świetnie obrazuje sytuacja wielu ludzi, którzy porzucili swoje marzenia i cele, jednocześnie powodując pogorszenie samopoczucia i wiary we własne możliwości. I wcale nie chodzi mi oto, że jesteśmy słabi. Z mojego doświadczenia wynika, że nie jesteśmy słabi, tylko podejmujemy mało skuteczną strategię.

Próba na siłę zmienienia czegoś w życiu i bezpośrednia konfrontacja z tym co robisz od lat, jest jak pójście na zawody kulturystów bez żadnego przygotowania. Na takich zawodach mierzysz się z ludźmi, którzy mają za sobą często wiele lat doświadczenia i masz nikłe szanse na wygraną.

Kolejnym ważnym tematem związanym z motywacją jest to, że wymaga ona odpowiednich warunków. Nie będziesz raczej zbyt zmotywowany kiedy jesteś chory, masz problemy w rodzinie lub przeżywasz inne problemy, które powodują ogromne napięcie psychiczne i fizyczne.

Podobnie jest z sytuacjami, kiedy chcesz wyrobić sobie nawyk związany z tym do czego wcale Cię nie ciągnie, ale wiesz że dany nawyk przyda się w przyszłości.

Jeśli nie lubisz sprzątać, to ciężko będzie się do tego zmotywować. Jeśli kompletnie nie lubisz ćwiczyć, a uważasz że przydałoby Ci się to, też będzie ciężko.

Oglądanie motywacyjnych filmików czy czytanie motywacyjnych cytatów na niewiele zda się w takiej sytuacji.

Czy więc motywacja jest niepotrzebna?

Oczywiście że jest potrzebna, ponieważ pomaga utrzymać się nam na drodze. Kiedy już zaczniesz i zaczniesz na przykład zauważać wyniki, motywacja staje się świetnym wsparciem, im wyższa tym mniej siły woli potrzebujesz aby działać dalej.

Kolejną rzeczą jest to, że współczesny świat zbyt mocno przyjął potrzebę motywacji. Ile razy słyszałeś od kogoś, że potrzebuje motywacji aby coś zrobić?

Ja sam często sobie powtarzałem, że potrzebuje motywacji do tego czy tamtego.

Teraz nasuwa się pytanie, co można zrobić aby nie zaczynać od motywacji?

Przede wszystkim warto zacząć od stawiania mniejszych kroków, a nawet znacznie mniejszych. Im większy krok próbujesz postawić tym trudniej będzie, ponieważ zaczynamy sobie wyobrażać ile będziemy musieli zrobić. W ten sposób zaczyna się bunt, mózg zaczyna tworzyć przybliżoną wartość tego ile energii będzie Cię to kosztować. Co prawda często ta wartość jest zawyżona, szczególnie jeśli czujemy się gorzej lub nigdy danej czynności nie wykonywaliśmy.

Mniejsze kroki to mniejsze wyobrażenie. Jeśli ustalisz sobie mniejszą wartość, a nawet znacznie mniejszą, to będziesz wstanie ruszyć, a kiedy ruszysz to już idzie znacznie łatwiej.

2 Comments

Leave a Reply
  1. PANIE MACIEJU DZIEKUJE BARDZO ZA WSPANIALY TEXT. BARDZO LUBIE PANA TEXTE CZYTAC PONIEWAZ W NICH JEST CALA RZECZYWISTOSC /PRAWDY.DZIEKUJE.DZIEKUJE DZIEKUJE. POZDRAWIAM SERDECZNIE. DANUTA. 😀👍❤

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czego mogą nauczyć Cię emocje? – Historia pewnej kobiety

3 rzeczy, których nauczyła mnie nerwica – Droga do harmonii