in ,

Czy stres jest naprawdę taki zły?

Dość często w różnych miejscach widzę informacje o tym, że należy nauczyć się kontrolować stres lub pracować nad nim, z czym oczywiście się zgadzam. Mało jednak źródeł podaje czym jest stres i jak faktycznie wpływa na nasze życie. Dlaczego powinniśmy w naszym życiu zająć się akurat tym tematem.

Zanim zaczniemy, chciałbym najpierw uświadomić, że sam stres nie jest wcale takim złem, jak go często opisują. Stres jest naturalnym produktem organizmu, jeszcze zanim się obudzimy, organizm zaczyna produkować hormon stresu, abyśmy mogli wstać. Jego poziom również się zmienia przez cały dzień, co jest naturalnym zjawiskiem.

W czym więc problem?

W tym, że współcześnie poziom stresu jest zbyt duży i nie posiada on końca. Powstaje wtedy stres chroniczny. Nasz organizm posiada naturalny cykl napięcia i rozluźnienia i tak kiedy na przykład doświadczasz gniewu, jest to całkowicie w porządku dopóki nie zaczniesz go tłumić, wtedy właśnie poziom stresu znacznie wzrasta, ponieważ zaczynamy walczyć z czymś dla nas naturalnym i nienaturalnie zwiększamy nasz pobór energii zwiększając przy tym fizyczne i psychiczne napięcie.

Do tego ilość bodźców, która do nas współcześnie dociera jest o wiele za duża. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nie mieliśmy tak dużego dostępu do informacji i jego form. Nasz organizm nie jest wstanie dostroić się do tempa współczesnego świata.

Wielu ludzi doświadcza bólów głowy, problemów żołądkowych, skoków ciśnienia i wielu innych rzeczy. Jednak zamiast dotrzeć do źródła i sobie z nim poradzić, zwykle biorą tabletkę, co z czasem również przestaje działać. Widać to po tym, że coraz więcej ludzi szuka alternatyw dla takich środków.

Dlatego też coraz więcej ludzi zaczyna praktykować jogę i medytację.

W jaki sposób generujemy nadmierne napięcie?

Tutaj mam na myśli stres rozumiany jako ogólne napięcie. W filozofii Hawajskiej (Hunie) stres był rozumiany jako napięcie, które może przybierać formę fizyczną i psychiczną przez:

Odżywianie – według Kahunów niskiej wartości jedzenie powoduje zwiększenie napięcia, co faktycznie można zaobserwować. Kiedy rozpoczynałem swoją drogę świadomego rozwoju, zacząłem od pracy z umysłem, nie miałem wtedy pojęcia o zdrowym odżywianiu. Z czasem jednak zwiększając swoją świadomość, zaczynałem zauważać, jak jedzenie wpływa na moje ciało i tak też zacząłem stopniowo odchodzić od takich wynalazków, jak coca cola i tym podobnych zauważając znaczną poprawę samopoczucia nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Ilość ataków nerwicy również zaczęła się zmniejszać. Odżywianie wpływa na nasze procesy chemiczne organizmu, co może powodować, że organizm będzie obciążony (napięty). Tak to przynajmniej widzę.

Myślenie – Łatwo zauważyć, że nadmiar myślenia powoduje nadmierne napięcie. Szczególnie mocno widzą to osoby, które doświadczają nerwicy i pojawiających się podczas niej wielu niezbyt przyjemnych myśli i scenariuszy. Osoby, które stoją przed egzaminem lub czymś ważnym w swoim życiu pewnie też doskonale wiedzą o czym mówię. To właśnie praca nad umysłem pozwala zakorzenić się bardziej w tu i teraz, dzięki czemu zmniejszamy ilość takich wizji i powodujemy, że nasz „małpi umysł” się uspokaja i przestaje generować napięcie.

Nawyki – W dużej mierze myśli też są nawykowe. Nawykowo reagujemy na sytuacje zgodnie z przekonaniami, rzadko zastanawiamy się nad tym jak reagujemy i dlaczego tak, a nie inaczej.

Dlatego warto się zastanowić jak się zachowujemy się, kiedy doświadczamy jakichś emocji, myśli czy zachowań. Jak reagujemy na różne sytuacje wśród ludzi i jak to objawia się w ciele.

Powiedzmy, że ktoś Cię obraził, jak wtedy reagujesz? Przeżywasz to po raz kolejny i kolejny, odtwarzając tą sytuację w głowie? Jeśli tak, to właśnie w ten sposób powodujesz więcej napięcia.

Takie nawyki pewnego dnia mogą spowodować przeładowanie i tak też strach może zamienić się w lęk, gniew może zamienić się w coś wybuchowego i destruktywnego. Nieumiejętność przeżywania odpowiednio emocji może spowodować rozpoczęcie palenia papierosów, więcej picia alkoholu i tym podobne rzeczy.

Dlatego warto właśnie być świadomym tego co robimy, aby móc reagować inaczej i tym samym budować bardziej harmonijne życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Historia, która inspiruje

Jak porzuciłem swój perfekcjonizm?