W natłoku codziennych obowiązków społeczeństwo coraz częściej oddala się od swoich wartości. Pędzimy przed siebie, nie zatrzymując się na chwile refleksji nad własnym bytem. Żyjemy przeszłością lub przyszłością, a zamiast koncentrować się na rozwiązaniach, skupiamy się na problemach. Jak więc zyskać większą świadomość na temat procesów zachodzących w naszym życiu, jak odnaleźć siebie by żyć teraźniejszością.

Według wyznawców Huny, którzy opracowali system bazując na hawajskich wierzeniach – ograniczenia, które mamy w życiu wynikają tylko i wyłącznie z naszych ograniczonych poglądów. To my sami zawężamy naszą rzeczywistość.

Huna opiera się na 7 zasadach, które doprowadzają do harmonii w życiu, poszerzają świadomość i przywracają ład. Oto one:

1. Ike – świat jest taki, jak myślisz, że jest.

Pierwsza zasada mówi o wielkiej subiektywności świata. Można patrzeć na to samo, dostrzegać zaś dwie zupełnie inne rzeczy. Różnice kulturowe, wychowawcze, światopoglądowe pokazują nam podobne obrazy, jednak z innej perspektywy.

Zasada ta mówi, iż każdy człowiek jest twórcą, kreatorem własnej rzeczywistości. Doświadczenia życiowe są odbiciem myśli. Wystarczy zmienić myśli, a zmianie ulec może otaczający świat.

Do podbudowania tej tezy doskonale nadaje się eksperyment japońskiego naukowca Masaru Emoto, który badał stan zachowań, ułożenia cząsteczek wody poddanej wpływowi muzyki, wypowiadanych słów, zanieczyszczeń.

Wyniki badań były zadziwiające. Woda poddawana wpływowi „dobrych” słów zamarzała tworząc przepiękne struktury krystaliczne, natomiast woda, którą poddano działaniu „złych” słów zamarzała tworząc struktury pełne bałaganu i nieuporządkowania. Co więcej, rodzaj języka (angielski, japoński, niemiecki itd.) nie odgrywał tu żadnej roli.

Zdjęcia kryształów lodu powstałych z wody poddanej działaniu różnorodnych informacji przedstawiono m.in. w książce „The Message from the Water” („Wieści z wody”)

Według Ike nic nie jest stałe. Wszystko ulega pernamentnej zmianie, pod wpływem ludzkich myśli i odczuć.

Budujemy swój obraz świata na podstawie własnej iluzji, a to najprostszy sposób, aby doświadczać tego o czym myślimy.

Muzyka jest wibracją. Jeśli poddamy wodę jej działaniu, to struktura krystaliczna wody zmieni się.  Dlaczego w ludzkiej naturze leży komponowanie muzyki? Czy nie jest tak, że muzyka reguluje nasze wibracje zniekształcone różnorodnymi wydarzeniami, traumatycznymi przeżyciami? (…) Jestem pewien, że muzyka jest raczej formą uzdrawiania niż sztuką. (…).  Poprzez krystalizację woda uświadamia nam, że może działać jak lustro obijające ludzkie myśli. Woda ma zdolność pokazania nam tego, czego nie możemy słyszeć. Ta sama woda przepłwa przez nasze ciała i odżywia wszelkie życie na Ziemi. Zamrożone kryształki wody niosą więc uniwersalne przesłanie. Co woda chce nam powiedzieć przez krystalizację? Wszystko, co jest zestrojone z Matką Naturą objawia się jako piękne, sześciokątne struktury, a to, co nie jest – nie. Myślę, że są to te wieści, które woda chce nam poprzez siebie przekazać.” (Masaru Emoto).

2. Kala – nie ma żadnych ograniczeń, ograniczenia są tylko w Twoim myśleniu.

Wszystko we wszechświecie jest dostępne i możliwe.

Ograniczenia wynikają tylko z ograniczonych poglądów.

Wszechświat sam w sobie jest polem o nieograniczonych możliwościach.

Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy w taką możliwość. W niektórych kręgach cudowne uzdrawianie jest na porządku dziennym.

3. Makia – energia podąża za uwagą.

To, na czym koncentrujemy swoją uwagę, (o czym myślimy) – manifestujemy w swoim życiu. Może to być zarówno budujące jak i niszczące. To czym się zajmujemy rozwija się w poszczególnych ciałach energetycznych. Dlatego warto dbać o czystość własnych myśli i energii. Nie tylko czystość ciała, ale także czystość pożywienia uczuć i myśli.

Świat zbudowany jest z energii. Ciało człowieka jest zbudowane z atomów, a te z kolei nie są niczym innym jak energią, tyle że niskowibracyjną.

4. Manawa – teraz jest czasem mocy.

Życie w teraźniejszości, poprzez skupianie się na „tu i teraz” nie zaś życie przeszłością czy przyszłością powoduje, że można osiągać ponadprzeciętne rezultaty.

Jedni mają mnóstwo czasu, innym ciągle go brak, a przecież każdy ma go tyle samo. Świat jest taki, jak myślisz że jest, pierwsza zasada się kłania.

Wszystko dzieje się teraz. Wspomnienia o przeszłości lub wizje przyszłości są tylko interpretacją tych zdarzeń w teraźniejszości. Tylko w chwili obecnej mamy wpływ na decyzje i wybory. Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Kto chce „mieć czas” ten go ma. Różnica wynika tylko z wyobrażenia o czasie, przecież każdy z nas ma go tyle samo.

5. Aloha – stan istnienia w życiu, w którym umysł i serce są jednością w radości.

Aloha po hawajsku oznacza: „miłość, być z kimś tu i teraz i być szczęśliwym”. Bycie szczęśliwym w teraźniejszości z drugą osobą, samym sobą, całym światem.

Nie ocenianie i nie oczekiwanie niczego od drugiego człowieka. Akceptacja pełni wolności innych osób. Miłość może płynąć nawet kiedy siedzi się w samotności. Miłość istnienia, miłość bez warunków czy zasad. Ponad umysłem wszyscy stanowimy jedność.

6. Mana – cała moc pochodzi z wnętrza.

Większość ludzi szuka miłości, zrozumienia, Boga na zewnątrz.

Szukają mocy, pomocy, pocieszenia, siły, wsparcia, wszędzie, lecz nie w sobie. Czasem nawet znajdują i to działa. Jest to tylko iluzja, chwilowe zaspokojenie się poprzez pomoc z zewnątrz. To wielki błąd. Wszystko jest już wewnątrz, w nas. Wewnątrz są wszystkie możliwości, talenty, marzenia. Każda trwała zmiana pochodzi z wnętrza.

Największa moc jaką możemy użyć, jest w nas samych. Najważniejszym przejawem mocy człowieka, jest jego silna wola. Ludzie o silnej woli koncentrują się na tu i teraz, są pewni swojej racji i wiarą w siebie i swoje słowa potrafią wpływać na inne osoby. Wszystko to pochodzi z wnętrza, z umiejętności panowania nad sobą, z samopoznania.

7. Pono – rezultat jest miarą prawdy.

Jeśli coś działa, logiczne jest że jest to skuteczne i warto to powtarzać. Jeśli nie działa, dobrze jest użyć innych możliwości.

Jeśli chce się osiągnąć jakiś cel trzeba użyć środków prowadzących do tego celu. Jeśli chce się coś narysować, należy użyć do tego farb czy kredek, nie zaś młotka, prawda? Niestety, często o tym zapominamy.

Jeśli coś nie wychodzi tak jak powinno, znaczy to, że użyliśmy niewłaściwych środków. Lub nie korzystaliśmy z tych środków właściwie. Stara zasada mówi, co siejesz, to zbierasz. To co robisz dziś, odbije Ci się czkawką za kilka miesięcy, czy efekt będzie zadowalający?

Korzystne działania prowadzą do korzystnych skutków. Jakie nasiona, takie owoce.

Aneta Wątor

Na moich kursach i warsztatach uczestniczyło już ponad tysiąc osób. Inspiruje do osiągania szczęścia osobistego oraz sukcesów zawodowych metodą małych kroków Kaizen.

Organizuje comiesięczne spotkania motywacyjno – networkingowe Kobieta w biznesie, które pokochały przedsiębiorcze krakowianki. Jest autorką kursów online i narzędzi, które ułatwiają realizację celów.

Pomagam realizować cele małymi krokami wg. Kaizen -sprawdź mój najnowszy kurs online i oglądnij webinary www.sklep.motiwator.com

Efektywności 🙂

pexels-photo-133755-large

Weekendowa promocja – 9,99 zł za ebooka :)

©2017 Żyj świadomie

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account